INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG

Kylian Mbappe e mult deasupra lui Leo Messi la vârsta lui! Se luptă cu recordurile în Liga Campionilor

Articol de - Publicat miercuri, 23 octombrie 2019 09:45

Kylian Mbappé, 20 de ani și 306 zile, e cel mai tânăr jucător care depășește 15 goluri în Liga Campionilor, după hattrick-ul marcat în victoria cu Brugge, scor 5-0. Are 17 reușite, opt peste cât avea Messi la 20 de ani.

Cum să nu te entuziasmezi când joacă Mbappé? Fiecare apariție e o explozie de fotbal, de talent, de pasiune. Și de goluri. Tot mai multe goluri. Într-un asemenea ritm, KM7 va fi Balonul de Aur în curând, după ce dominația Messi - Cristiano se va sfârși.

În 40 de minute, ultimele 40 de minute, pentru că doar atât a jucat, Kylian a înscris de trei ori și i-a pasat decisiv lui Icardi. „Triplă” ca rezervă, cum nu se mai văzuse în Champions League de 11 ani, de la Joseba Llorente (Villarreal).

„I-am arătat că îi va fi dificil să mă ignore”

Nimeni nu mai e ca el în istoria Ligii. La 20 de ani și 306 zile, este cel mai tânăr jucător care marchează 15 goluri, depășindu-l cu mult pe Leo Messi. Argentinianul avea 21 de ani și 288 de zile. În același timp, francezul e golgeterul all-time al competiției la 20 de ani. La mare diferență. Are 17 reușite, cu cinci mai multe decât Karim Benzema. Și cu opt peste Messi!

Voiam să fiu titular, antrenorul a ales altfel, trebuie să accept. I-am arătat că îi va fi dificil să mă ignore”, i-a transmis atacantul lui Thomas Tuchel. Dar neamțul le-a spus jurnaliștilor la conferință: „E imposibil să creadă cineva că aș vrea să joc fără Kylian. A avut o leziune musculară, îl folosisem doar un sfert de oră la Nice. Nu putea evolua 90 de minute”.

„Mă bat pentru locul meu. Vreau să ajut echipa. Fotbalul e o pasiune, nu mai jucasem de două luni, era dureros pentru mine. Îmi doresc să joc toate meciurile” - Kylian Mbappé, atacant PSG

O. Martins (Nigeria)8

66 de goluria înscris Kylian Mbappé în 95 de meciuri jucate în toate competițiile în doi ani la PSG

18 ani și 340 de zileavea Wayne Rooney pe 28 septembrie 2004, când a reușit 3 goluri și un assist împotriva lui Fenerbahce; cel mai tânăr jucător cu o asemenea performanță în Ligă

VEZI ȘI:

VIDEO + FOTO Real Madrid câștigă cu emoții meciul cu Galatasaray! Florin Andone a avut două ocazii mari și a fost remarcat de Marca

Vezi AICI toate rezultatele serii din UEFA Champions League

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!