INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA #4

VIDEO+FOTO Seara surprizelor în Liga Campionilor » PSG, City, Real și Juventus, toate fără victorie! Tătărușanu, integralist în eșecul cu Chelsea + știm prima echipă calificată în optimi

Articol de GSP - Publicat marti, 11 octombrie 2022 23:56 / Actualizat miercuri, 12 octombrie 2022 10:33

Seara de marți a oferit un spectacol veritabil, dar și multe surprize în Liga Campionilor. România a fost reprezentată de Ciprian Tătărușanu, integralist și fără greșeală în AC Milan - Chelsea 0-2. Chiar dacă a obținut doar un egal, Manchester City e prima echipă calificată deja în faza optimilor.

Programul complet al Ligii Campionilor

Grupa E

FINAL » AC Milan - Chelsea 0-2

Ciprian Tătărușanu nu a putut-o opri pe Chelsea nici la retur. AC Milan a primit o dublă lovitură în minutul 18, când Tomori a fost eliminat, iar Jorginho a transformat lovitura de la 11 metri rezultată. Aubameyang a dublat avantajul în minutul 34, cu o execuție simplă, din interiorul careului.

Prestația portarului român a fost una fără greșeli majore, având și trei intervenții salvatoare. La milanezi, pe bancă s-a aflat și fundașul central Andrei Coubiș.

AC Milan: Tătărușanu – Kalulu, Gabbia, Tomori, Hernandez – Krunic, Tonali, Bennacer – Brahim Diaz, Giroud, Rafa Leao
Antrenor: Stefano Pioli

Chelsea: Arrizabalaga – Chalobah, Thiago Silva, Koulibaly – James, Kovacic, Jorginho, Chilwell – Sterling, Aubameyang, Mount
Antrenor: Graham Potter

FINAL » Dinamo Zagreb - Salzburg 1-1

Dinamo Zagreb a obținut un nou rezultat important pe teren propriu în UCL. După victoria cu Chelsea, 1-0 în prima rundă, campioana Croației a obținut un punct cu Salzburg, scor 1-1, și rămâne în cărți chiar și pentru optimi.

Seiwald a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 12, în timp ce Ljubicic a stabilit rezultatul final în minutul 40.

Grupa F

FINAL » Celtic - Leipzig 0-2

RB Leipzig i-a fost superioară lui Celtic și la retur, victorie 2-0, și rămâne în cărți pentru calificarea în optimile de finală. Cele două reușite au venit târziu. Wernet a deschis scorul în minutul 75, iar Forsberg a stabilit rezultatul final pe contraatac, în minutul 84.

Celtic: Hart – Juranovic, Carter-Vickers, Jenz, Taylor – O’Riley, Hatate – Abada, Haksabanovic, Maeda – Furuhashi
Antrenor: Ange Potecoglou

Leipzig: Blaswich – Simakan, Orban, Gvardiol, Raum – Haidara, Schlager – Szoboszlai, Nkunku, Werner – Andre Silva
Antrenor: Marco Rose

FINAL » Șahtior Donețk - Real Madrid 1-1

Exilată la Varșovia de războiul de acasă, Șahtior a obținut un rezultat excepțional în fața campioanei en-titre, scor 1-1. Ancelotti a odihnit o parte dintre oamenii de bază în vederea duelul cu Barcelona, din week-end.

Campioana Ucrainei a dat lovitura la prima acțiune a reprizei secunde, cu un contraatac în flancul drept și o lovitură de cap bine plasată a lui Oleksandr Zubkov. Egalarea a venit la ultima acțiune. Rudiger a trimis cu capul, apoi a fost izbit violent de portarul advers. Ambii au avut nevoie de îngrijiri medicale.

Șahtior: Trubin – Mykhayliechenko, Bondar, Matviyenko, Konoplia – Stepanenko – Zubkov, Bondarenko, Sudakov, Mudryk – Traore
Antrenor: Igor Jovicevic

Real Madrid: Lunin – Lucas Vazquez, Nacho, Rudiger, Mendy – Valverde, Tchouameni, Kroos – Rodrygo, Benzema, Hazard
Antrenor: Carlo Ancelotti

Grupa G

FINAL » Copenhaga - Manchester City 0-0

Pep Guardiola l-a menajat pe Erling Haaland în deplasarea de la Copenhaga. Manchester City a dezvoltat o dependență de golurile norvegianului și a scos doar o remiză, scor 0-0.

Campioana Angliei a irosit un penalty prin Mahrez, în minutul 25, apoi a evoluat o oră în inferioritate numerică, din cauza cartonașului roșu primit de Sergio Gomez. Egalul este suficient pentru a le asigura „cetățenilor” prezența în optimile UCL.

FC Copenhaga: Grabara - Lund Jensen, Khocholava, Boilessen - Jelert, Stamenic, Lerager, Kristansen - Claesson, Haraldsson, Daramy
Antrenor: Jacob Neestrup

Manchester City: Ederson - Cancelo, Akanji, Laporte, Gomez - Gundogan, Rodri, De Bruyne - Mahrez, Alvarez, Grealish
Antrenor: Pep Guardiola

FINAL » Borussia Dortmund - Sevilla 1-1

La al doilea meci de la revenirea lui Sampaoli, Sevilla a scos un 1-1 pe terenul Borussiei Dortmund. Andaluzii au deschis scorul în minutul 18, prin apărătorul Nianzou (20 de ani). Nemții au răspuns tot printr-un puști, Jude Bellingham (19 ani), în minutul 34.

Borussia Dortmund: Kobel – Meunier, Sule, Hummels, Rothe – Bellingham, Salih Ozcan – Adeyemi, Malen, Brandt – Modeste
Antrenor: Edin Terzic

Sevilla: Bounou – Carmona, Nianzou, Marcao, Acuna – Jesus Navas, Rakitic, Gudelj, Suso – En-Nesyri, Lamela
Antrenor: Jorge Sampaoli

Grupa H

FINAL » Maccabi Haifa - Juventus 2-0

Maccabi Tel Aviv a obținut prima victorie în Liga Campionilor după o pauză de 20 de ani, 2-0 împotriva lui Juventus. Ambele reușite ale israelienilor au fost semnate de Omer Atzili, mijlocaș cu orgini în România și viitor adversar al „tricolorilor” în preliminariile Euro 2024.

Maccabi Haifa: Cohen – Sundgren, Batubinsika, Goldberg, Comud – Lavi, Mohamed, Chery – Atzili, Pierrot, David
Antrenor: Barak Bakhar

Juventus: Szczesny – Danilo, Bonucci, Rugani, Alex Sandro – Cuadrado, Paredes, Rabiot, McKennie – Di Maria, Vlahovic
Antrenor: Massimiliano Allegri

FINAL » PSG - Benfica 1-1

Mbappe a deblocat tabela în minutul 40, dintr-un penalty. Rezultatul final a fost stabilit tot dintr-o lovitură de la 11 metri. Executantul din tabăra oaspeților a fost Joao Mario. PSG și Benfica rămân neînvinse în grupă, ambele cu câte 8 puncte, și, dacă nu se întâmplă un dezastru, vor merge braț la braț în „optimi”.

PSG: Donnarumma – Danilo, Marquinhos, Ramos – Hakimi, Vitinha, Verratti, Bernat – Sarabia, Mbappe, Neymar
Antrenor Christophe Galtier

Benfica: Vlachodimos – Bah, Antonio Silva, Otamendi, Grimaldo – Florentino, Aursnes – Fernandez, Joao Mario, Rafa Silva – Goncalo Ramos
Antrenor: Roger Schmidt