INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIVERPOOL - BARCELONA 4-0

LIVERPOOL - BARCELONA 4-0 (0-3 în tur) // Liverpool, la fel ca-n finala Champions League din 2005! Coincidența uluitoare de la meciurile cu AC Milan și Barcelona

Vladimir Smicer, în stânga, și John Arne Riise cu trofeul Champions League // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 mai 2019 09:29

Liverpool a câștigat returul semifinalei UEFA Champions League cu Barcelona, scor 4-0 (0-3 în tur), și s-a calificat în a doua finală consecutivă.

• Finala Ligii Campionilor se joacă pe 1 iunie, la Madrid. Adversara lui Liverpool se va decide dintre Ajax și Tottenham (1-0 în tur).

Momentul decisiv al meciului Liverpool - Barcelona a avut loc în startul reprizei a doua. Intrat la pauză, mijlocașul olandez Georginio Wijnaldum, 28 de ani, a marcat de două ori și a egalat scorul la general.

Vezi AICI VIDEO cu rezumatul meciului

Identic ca în meciul de la Istanbul

Golurile lui Wijnaldum au fost marcate în minutele 54 și 56, la fel ca și în finala din 2005, de la Istanbul. Atunci, la 3-0 pentru AC Milan, Steven Gerrad și Vladimir Smicer au înscris tot în minutele 54 și 56, aprizând speranțele fanilor englezi. Ulterior, Xabi Alonso a marcat pentru 3-3 în minutul 60, iar Liverpool s-a impus la penalty-uri.

Rezumatul finalei UEFA Champions din 2005

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!