INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  NAPOLI - AC MILAN 1-1

Luciano Spalletti acuză arbitrajele după eliminarea lui Napoli din Champions League: „Am avut un penalty clar”

Luciano Spalletti acuză arbitrajele după eliminarea lui Napoli din Champions League. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 19 aprilie 2023 14:27 / Actualizat miercuri, 19 aprilie 2023 14:34

Napoli - AC Milan 1-1 | Luciano Spalletti (64 de ani), antrenorul lui Napoli, s-a plâns de un 11 metri neacordat la contactul în careu dintre Hirving Lozano (27 de ani) și Rafael Leao (23): „Acesta a fost impact, ca un capac, i-a răsucit glezna, dar pentru Milan contează trecutul în Liga Campionilor”. Și a reamintit de deciziile lui Istvan Kovacs din prima manșă.

Napoli a avut din nou ceva de reproșat arbitrajului după returul cu Milan (1-1) din „sferturile” Ligii Campionilor.

Lionel Messi ar putea salva Barcelona » Impact global de nivelul „Air Jordan”!
SPANIA

Luciano Spalletti s-a plâns și acum de prestația lui Szymon Marciniak, care le-a refuzat gazdelor un 11 metri la scorul de 0-0, în minutul 37, dar a reamintit și faptul că, din cauza lui Istvan Kovacs, Kim și Anguissa au fost suspendați marți.

Ne-au fost scoși din joc, după părerea mea, pe nedrept doi titulari în prima manșă. Și, din ceea ce am citit în presă, arbitrul n-a primit note de trecere”, a declarat nervos antrenorul azzurrilor.

Luciano Spalletti: „Am avut un penalty clar. N-ai cum să nu-l vezi!”

Antrenorul lui Napoli l-a arătat cu degetul acum și pe centralul polonez: „Am avut un penalty clar, în prima repriză, pe care nu ai cum să nu-l vezi! Și nu se poate discuta de contact când nu a fost contact. La acel duel este vorba despre un impact și impact a fost, pentru că i-a răsucit glezna (n.r. - Leao lui Lozano). Sunt echipe însă pentru care trecutul în Ligă contează puțin”.

Napoli acuză arbitrajele: „Campionii lui Milan: Maignan, Kovacs și Marciniak”

Și un ziarist din Napoli a făcut referire la arbitraj și a readus în discuție deciziile contestate ale lui Kovacs din tur.

În meciuri atât de echilibrate, campionii sunt cei care fac diferența. Iar Milan i-a avut în dubla manșă, Maignan, Kovacs și Marciniak au făcut-o”, a scris pe contul de Twitter Carlo Alvino, care a postat și o imagine cu faultul comis de portughezul lui Milan.

Szymon Marciniak, criticat de presa din Polonia

Presa din Polonia îl critică pe arbitrul ultimei finale a Ligii, considerând că tacklingul riscant al lui Leao a atins mai întâi piciorul lui Lozano, doborându-l pe mexican în careu.

Și Gazzetta dello Sport l-a acuzat pentru lovitura de pedeapsă refuzată lui Lozano (nota 5,5) și a scris de dubiile de la hențul cu mâna de sprijin comis de Tomori, la penaltyul irosit de Kvaratskhelia.

Szymon Marciniak. Foto: Imago Images

VIDEO. Rezumatul meciului TUR, AC Milan - Napoli (1-0)

Didier Drogba îl atacă pe noul patron de la Chelsea: „Nu-mi recunosc fostul club”