INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  NAPOLI - AC MILAN 1-1

FOTO Napoli - AC Milan 1-1 » „Diavolii” rezistă în „infernul” de lângă Vezuviu și avansează în prima semifinală după 16 ani!

Napoli - AC Milan // foto: Guliver/gettyimages +17   FOTO
Napoli - AC Milan // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat marti, 18 aprilie 2023 23:59 / Actualizat miercuri, 19 aprilie 2023 09:54

Napoli n-a putut produce come-back-ul așteptat de miile de suporteri de lângă Vezuviu, remizând pe teren propriu cu AC Milan, 1-1, în returul „sferturilor” Ligii. După 2-1 la general, „diavolii” avansează în semifinalele UCL pentru prima oară după 16 ani. Victoria la limită din tur a fost decisivă pentru trupa lui Pioli, care poate da în semifinale chiar peste marea rivală Inter!

Cronică de Daniel Scorpie, după Napoli - Milan 1-1: Meciul aproape perfect

Milan s-a apărat foarte bine și n-a cedat decât în prelungiri, fructificând pe un contraatac supercalitățile lui Rafael Leao. Reușita lui Osimhen a venit prea târziu, într-un meci cu două penaltyuri ratate.

Atmosferă de finală la „sfertul” italian al Ligii, cu un „Diego Maradona” plin ochi și cu un Napoli care s-a instalat de la început în jumătatea lui Milan, decis să anuleze cât mai repede handicapul minim din tur.

Dacă Pioli a repetat formula de start de la Milano, Spalletti a venit cu patru noutăți: două forțate de suspendări, Juan Jesus și Ndombele, alte două tactice, Politano și, mai ales, Osimhen, golgheterul Seriei A revenit după accidentare și a cărui absență s-a simțit tare mult pe San Siro. Cât va conta însă acum prezența vârfului nigerian?

Dialogul dintre fostul fundaș al lui Liverpool și Rafael Leao a provocat o criză de râs cu lacrimi în studio: „Și-a folosit accentul lui stricat de britanic!”
NAPOLI - AC MILAN 1-1

Meret, cel mai bun napolitan

O jumătate de repriză, Milan a trecut foarte rar de centrul terenului și a absorbit presiunea gazdelor, neconcretizată în ocazii mari, doar cu o suită de cornere, încercări de a desface jocul pe flancuri și șuturi alături de poartă. Dar când rossonerii au intrat în careul lui Meret au scos penalty.

Imprudentul Mario Rui l-a tamponat în careu pe Rafael Leao, cel atacat rasist în afara stadionului de ultrașii azzurri, și decizia era indubitabilă. 11 metri, executat slab de Giroud (22), și Meret și-a salvat echipa cu un reflex excelent

Tot portarul lui Napoli a mai scos o dată senzațional, cu piciorul, la șutul aceluiași atacant francez din zece metri!

Ce cursă, Rafa Leao!

Napoli a rămas cu posesia fără scânteie și cu ghinionul de a pierde în prima repriză doi jucători, Mario Rui și Politano. Și cu semnul de întrebare la contactul în careu dintre Lozano și Rafael Leao, judecat de Marciniak și VAR fără fault.

Pe contraatac, trupa lui Pioli e foarte periculoasă și nu mai iartă. Leao a recuperat o minge la 20 de metri de propria poartă și s-a dus glonț într-o cursă fără obstacole până spre linia de fund adversă, de unde i-a centrat ideal lui Giroud pentru 0-1. Nu mai putea rata Olivier și mulțumește pentru assist!

Napoli - AC Milan / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+13 FOTO

Magic Mike Maignan la post

Scenariul s-a păstrat și în actul doi, cu Napoli dominând și Milan apărându-se pe două linii. Atent și eficient. Elevii lui Spalletti au căutat rezolvări individuale, fără succes și ocazii mari. Și din faze fixe au venit puține mingi periculoase. Osimhen nu s-a văzut deloc, iar Kvaratskhelia, blocat perfect de Calabria, a fost egoist.

Cu cei doi fuoriclasse blocați, liderul Seriei A a măcinat în gol și n-a putut înscrie nici din lovitură de pedeapsă. Kvaratskhelia a fost ghicit de Maignan, care n-a cedat decât în prelungiri. Osimhen a egalat, dar era mult prea târziu pentru a împinge meciul în prelungiri. Milan se pregătește de derbyul din semifinale!

Real o zdrobește pe Chelsea, 4-0 la general, și o așteaptă pe City în semifinalele Ligii
CHELSEA - REAL MADRID 0-2 (0-2 în tur)

FINAL » Napoli - AC Milan 1-1

• Au marcat: Osimhen '90+3 / Giroud '43
  • Napolitanii au sperat preț de două minute: Osimhen a egalat în al treilea minut al prelungirilor, prea târziu pentru ca Napoli să mai aibă timp să forțeze și golul secund.
  • Kvaratskhelia l-a „copiat” pe Giroud și a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 82, când Maignan a respins execuția georgianului și a risipit în bună măsură emoțiile calificării pentru milanezi.
  • Deschiderea de scor a venit în urma unei curse de excepție a lui Rafa Leao, care a ridiculizat întreaga apărare a napolitanilor și l-a servit ideal pe Giroud. Francezul și-a păstrat calmul și a finalizat fără emoții.
  • Milan a beneficiat de un penalty în minutul 22, la 0-0, dar Meret a parat execuția lui Giroud. Goalkeeper-ul i-a ghicit colțul francezului, iar tabela a rămas intactă!
  • Cele mai importante statistici despre meci

FOTO. Napoli - AC Milan, cele mai spectaculoase imagini ale „sfertului” din Champions League

+13 FOTO

Napoli - AC Milan, echipe de start

Napoli Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Mario Rui - Ndombele, Lobotka, Zielinski - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Rezerve: Gollini, Idasiak - Bereszynski, Olivera, Ostigard - Elmas, Gaetano- Lozano, Raspadori
Antrenor: Luciano Spalletti

AC Milan: Maignan - Calabria, Tomori, Kjaer, Hernandez - Tonali, Krunic - Diaz, Bennacer, Leao - Giroud
Rezerve: Mirante - Ballo-Toure, Florenzi, Gabbia, Kalulu, Thiaw - Pobega, Saelemaekers - De Ketelaere, Messias, Origi, Rebic
Antrenor: Stefano Pioli

Riscă 12 etape de suspendare » Vedeta lui Real va primi o sancțiune drastică după ce și-a lovit un adversar cu pumnul!

Ultrașii lui Feyenoord amenință cu distrugeri, deși au interzis să calce în Roma: „Aveți grijă la fântânile voastre!”