INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  UNITED - ATLETICO

VIDEO + FOTO Cristiano e iar lângă Messi » Ronaldo și United rămân acasă, Atletico e în „sferturile” UCL!

Manchester United a fost învinsă de Atletico Madrid, scor 0-1 în manșa retur a „optimilor” Champions League. 2-1 la general pentru spanioli, care acced în sferturile de finală. +15   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 15 martie 2022 23:52 / Actualizat miercuri, 16 martie 2022 00:14

Cristiano Ronaldo a schimbat iar echipa vara trecută, însă nu se mai apropie de trofeul Ligii Campionilor după plecarea de la Real Madrid. Eliminat încă din „optimi”, la fel ca rivalul de-o viață Leo Messi.

„Teatrul viselor” pentru Atletico Madrid. Manchester United, OUT din Champions League

Elanga, puștiul de 19 ani al lui United, a ratat prima mare ocazie a partidei. A trimis direct în capul lui Oblak din câțiva metri (13). Replica spaniolilor a venit imediat: De Gea a salvat excepțional trasorul la vinclu semnat de Rodrigo De Paul (16).

Dribling senzațional în Champions League, à la Ronaldinho!
UNITED - ATLETICO

Apoi, Manchester United a solicitat o lovitură de pedeapsă. Reinildo l-a deposedat pe Bruno Fernandes în careu în urma unei intervenții realizate printre picioarele portughezului. Riscant, dar brigada condusă de slovenul Slavko Vincic n-a dictat penalty, așa cum voiau „diavolii”.

După un alt contact la limita regulamentului nesemnalizat nici de VAR între Llorente și Fred, Atleti a dat lovitura chiar înainte de pauză. Griezmann i-a pus mingea pe frunte lui Renan Lodi, iar brazilianul l-a executat pe De Gea, la „scurt” (41). Spaniolul, fără reacție!

+11 FOTO

Sancho, cu un voleu necadrat (58), a dat semnalul că United avea să alerge până la final după golul echivalent cu prelungirile.

Oblak a avut un reflex impecabil la lovitura de cap trimisă de Varane (76), a prins la aceeași fază și „foarfeca” trimisă de Ronaldo. Slovenul a rămas invincibil!

Cristiano a devenit marți seară jucătorul cu cel mai multe minute jucate în Liga Campionilor, l-a depășit pe Iker Casillas (15,908 minute), dar părăsește competiția devreme, încă din optimile de finală.

FINAL. Manchester United - Atletico Madrid 0-1, 1-2 la general

Manchester United - Atletico Madrid, echipele de start

MANCHESTER UNITED: De Gea - Dalot, Maguire, Varane, Telles - Fred, McTominay - Elanga, Bruno Fernandes, Sancho - Ronaldo
ANTRENOR: Ralf Rangnick

ATLETICO MADRID: Oblak - Savić, Giménez, Reinildo  Llorente, Herrera, Koke, De Paul, Lodi - João Félix, Griezmann
ANTRENOR: Diego Simeone

Stadion: Old Trafford - Manchester
Arbitru: Slavko Vinčić (Slovenia)

Pochettino are zilele numărate la PSG » Pe cine vrea Nasser Al-Khelaifi cu orice preț