INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  „OPTIMI”, RETUR

VIDEO + FOTO Napoli continuă sezonul istoric » S-a calificat pentru prima dată în istorie în „sferturile” Ligii Campionilor! Nici Maradona nu reușise asta

Napoli - Eintracht Frankfurt în returul optimilor Champions League +6   FOTO
Napoli - Eintracht Frankfurt în returul optimilor Champions League

Articol de - Publicat miercuri, 15 martie 2023 23:53 / Actualizat miercuri, 15 martie 2023 23:53

Napoli a câștigat și manșa retur contra lui Eintracht Frankfurt, scor 3-0 (2-0 și în tur), și s-a calificat în sferturile de finală din Liga Campionilor. Este prima prezență a clubului în această fază. Nici măcar echipa condusă de Diego Maradona nu a reușit asta!

• Manchester City, Inter, Bayern, AC Milan, Benfica, Chelsea, Real Madrid și Napoli sunt echipele calificate în sferturile de finală
  • Tot ce trebuie să știi despre Liga Campionilor
  • Tragerea la sorți pentru sferturi și semifinale are loc vineri, 17 martie, de la ora 13:00

Sezonul de vis continuă pentru Napoli. Aproape campioană în Serie A, trupa lui Spalletti a obținut o calificare fără pic de emoții și în „sferturile” Ligii, acolo unde va fi o sperietoare pentru toată lumea, după cum afirma chiar Pep Guardiola.

Albul mută și câștigă! Real Madrid se impune și în returul cu Liverpool și e în sferturile Champions League
REAL MADRID - LIVERPOOL 1-0

Napoli, nicio emoție cu Eintracht Frankfurt

Astăzi, într-o atmosferă senzațională, fără suporteri nemți, Napoli s-a distrat. Golgeterul Victor Osimhen a deschis scorul în prelungirile primei părți.

Nigerianul a fost la datorie și imediat după reluare. În minutul 53, cu prețul unei accidentări la mână, a împins mingea în plasă din interiorul careului mic. Liderul din Italia nu s-a oprit, iar Zielinski a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 64.

Napoli așteaptă acum să își afle adversara din faza sferturilor de finală, loc unde va evolua pentru prima dată de la înființare.

FINAL » Napoli - Eintracht Frankfurt 3-0

Napoli - Eintracht Frankfurt » Echipele de start

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Rui - Anguissa, Lobokta, Zielinski - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Antrenor: Luciano Spalletti

Eintracht Frankfurt: Trapp - Buta, Tuta, Ndicka, Lenz - Rode, Sow - Knauff, Gotze, Kamada - Borre
Antrenor: Oliver Glasner

+2 FOTO

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Antonio Conte, enervat de un jucător după ce Tottenham a ieșit din Europa: „Egoist! Are dreptate, are un sezon de rahat”

Fostul jucător de la PSG dă de pământ cu Messi: „Joci doar cu Angers și Clermont. În meciurile importante, dispari. Ar trebui să pleci”