INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - LIVERPOOL 1-0

VIDEO + FOTO Albul mută și câștigă! Real Madrid se impune și în returul cu Liverpool și e în sferturile Champions League

Real Madrid - Liverpool FOTO: Guliver/GettyImages +8   FOTO
Real Madrid - Liverpool FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat miercuri, 15 martie 2023 23:49 / Actualizat miercuri, 15 martie 2023 23:53

După 5-2 în tur, în Anglia, Real Madrid s-a impus și pe teren propriu, 1-0, în fața lui Liverpool, în returul optimilor de finală din Champions League. Madridul a îndeplinit o simplă formalitate pe Bernabéu și a câștigat și returul, după un monolog susținut în repriza secundă. N-a fost loc de remontada roșie

• Manchester City, Inter, Bayern, AC Milan, Benfica, Real Madrid, Napoli și Chelsea sunt echipele care s-au calificat în „sferturi”
  • Tot ce trebuie să știi despre Liga Campionilor
  • Tragerea la sorți pentru sferturi și semifinale are loc vineri, 17 martie, de la ora 13:00

„Dacă mai avem și unu la sută șanse de calificare, încercăm să câștigăm la Madrid!”. Mesajul războinic transmis de Jürgen Klopp după umilința suferită pe Anfield Road se reflectă în formula ofensivă cu patru atacanți folosită de Liverpool, Salah, Diogo Jota, Núñez și Gakpo, într-un 4-2-3-1 în care revine Konaté și apare Milner, cu tot cu banderola de căpitan.

Dincolo, Carlo Ancelotti, tot fără Alaba, accidentat, însă cu Kroos și Camavinga titulari, Valverde fiind avansat iar în locul lui Rodrygo, în tridentul formidabil cu care Real a defilat în Insulă. Și cu un avans aproape imposibil de remontat de către „cormorani". Dar dacă Chelsea a putut să-i conducă în „sfertul" trecut cu 3-0 pe albi, de ce nu s-ar repeta povestea?!

Ce bară, Camavinga!

Povestea începe acum cu Liverpool dezinvolt și ratarea lui Núñez, șut scos cu piciorul de Courtois. Meciul e deschis, Real preia tonul la show, iar Kroos îl testează pe Alisson. Care intervine apoi excelent la reluarea din apropiere a lui Vini Jr.

Portarul brazilian are și noroc la bara transversală lovită de Camavinga de la distanță, de unde încearcă ținta și Modric. Nici diagonala lui Núñez nu-l poate surprinde pe Courtois, ce respinge perfect în corner. La fel cum face în fața lui Gakpo. Suspansul persistă, iar tabela rezistă imaculată la pauză.

Gol pentru prelungire

Mai e doar o repriză și presiunea apasă pe trupa lui Klopp, are nevoie rapidă de gol. Gol care e aproape să pice în poarta cealaltă. Numai că Alisson are două reflexe formidabile la oportunitățile lui Valverde și Benzema, altfel destul de discret.

Miracolul este tot mai departe de Liverpool, ce pare să fi terminat gloanțele cu United. Real conduce inteligent jocul și repetă parcă partitura pentru El Clasico de duminică. E mai periculoasă, dar „capul" lui Valverde nu prinde cadrul porții. Rezultat identic la șutul trimis de Benzema în poziție ideală!

„Roșiii" nu mai au ocazii după pauză, par resemnați. Calificarea în „Sferturi" se jucase în tur. Golul lui Benzema, în minutul 79, care tocmai și-a prelungit acordul până în 2024, din pasa de jos a lui Vinícius, a închis orice discuție.

FINAL » Real Madrid - Liverpool 1-0 (5-2 în tur)

Real Madrid - Liverpool » Echipele de start

Real Madrid: Courtios - D. Carvajal, Militao, Rudiger, Nacho - Kroos, Camavinga, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius
Rezerve: Lunin, Asension, Ceballos, Diaz, Hazard, Lucas, Mendy, Odriozola, Rodriguez, Rodrygo, Vallejo, Tchouameni
Antrenor: Carlo Ancelotti

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Diogo Jota, Fabinho, Milner - Salah, Nunez, Gakpo
Rezerve: Adrian, Kelleher, Ellitott, Carvalho, Firmino, Gomez, Jones, Keita, Matip, Williams, Tsimikas, Oxlade-Chamberlain
Antrenor: Jurgen Klopp

Arbitru: Felix Zwayer
Stadion: Santiago Bernabeu

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Porto - Inter 0-0 » Italienii supraviețuiesc în finalul de infarct și revin în sferturile Ligii după 12 ani!
PORTO - INTER 0-0 (0-1)
8-1 la general » Manchester City o zdrobește pe Leipzig și merge în „sferturi”: chintă Haaland
MAN. CITY - LEIPZIG 8-1 la general

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”