INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CITY - DORTMUND

VIDEO + FOTO Ovidiu Hațegan, două decizii controversate în City - Dortmund! Starul Borussiei a răbufnit: „Arbitrul ăsta are nevoie de o verificare” + „E cel mai bun transfer al lui City în acest sezon”

Articol de GSP - Publicat marti, 06 aprilie 2021 22:37 / Actualizat marti, 06 aprilie 2021 23:25

Ovidiu Hațegan (40 de ani) a fost nevoit să judece o fază extrem de dificilă, în minutul 30 al înfruntării dintre Manchester City și Borussia Dortmund, turul sfertului de finală din UEFA Champions League.

În minutul 30, la scorul de 1-0 pentru Manchester City, la o fază fixă, Emre Can nu s-a informat, a ridicat piciorul în spate și pare să îl fi atins pe Rodrigo. Ovidiu Hațegan nu a ezitat și a dictat imediat lovitură de la 11 metri. A fost chemat să verifice acțiunea la monitorul VAR, dar decizia nu a fost mai simplă nici acum.

Din niciun unghi nu se vede vreun contact clar între cei doi fotbaliști. Dacă există, acesta ar fi între talpa dreaptă a lui Emre Can și genunchiul stâng al lui Rodrigo. Mijlocașul lui Manchester a sugerat însă o lovitură la nivelul feței. Hațegan a analizat reluările mai bine de un minut și a decis să întoarcă decizia și să anuleze lovitura de pedeapsă.

Momentul presupusului contact între Emre Can și Rodrigo

Hațegan, gol anulat în Manchester City - Dortmund

Seara grea a continuat pentru Hațegan. În minutul 36, românul a fluierat joc periculos la duelul dintre Jude Bellingham și Ederson. Mijlocașul lui Dortmund intrase în posesia balonului și scăpase singur spre poarta goală. Reluările arată că Bellingham este cel lovit de portar.

Hațegan i-a enervat pe nemți

Edin Terzic, antrenorul Borussiei Dortmund, a protestat vehement la golul anulat. Emre Can a cerut explicații minute bune după faza penalty-ului întors, dar cea mai dură reacție a avut-o Jadon Sancho. Starul nemților nu a putut evolua astăzi, dar a scris pe Twitter: „Arbitrul ăsta are nevoie de o verificare!”.

Deciziile lui Hațegan, virale pe rețelele sociale

Deciziile luate de Hațegan au creat stupoare pe rețelele de socializare. Cei de la 101greatgoals au scris că Hațegan a fost „cel mai bun transfer al lui City în acest sezon”:

• Gabriele Marcotti, jurnalist ESPN și Corriere dello Sport, a notat: „Înțeleg de ce nu au putut să revadă faza la VAR, pentru că a fluierat înainte să intre mingea în plasă, dar nu mi se pare just. Nu e o seară grozavă pentru Hațegan”
  • Henry Winter, jurnalist la Times Sport, a fost la rândul lui contrariat: „Foarte, foarte bizar arbitrajul lui Ovidiu Hațegan până în acest punct”
  • EiF, o pagină de sport cu 47.000 de urmăritori, a fost și mai dură: „Aș vrea să îl aud pe Hațegan după meci, să îi ascult explicațiile pentru golul anulat, de ce nu a așteptat să meargă la VAR. Sper să nu îl mai vedem la vreun meci din Liga Campionilor! Dortmund a fost furată!”
  • John Bennett, reporter BBC Sport: „Nu veți găsi decizii de arbitraj mai rele decât anularea golului lui Jude Bellingham. De ce să fluieri atât de rapid, când ai varianta să verifici la VAR?”

Noua idee tactică a lui Guardiola, analizată cu umor de Panduru: „Ce trend? Vreți să îi nenorocească pe toți, toți slabii să îl copieze?”

Echipamentul României, controversat? :D N-ai văzut cum arată noul tricou al lui Inter! Poate fi interzis