INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PORTO - BARCELONA 0-1

Moment inedit la Porto - Barcelona » Puștiul lui Xavi a doborât recordul din meciul Stelei, apoi a fugit la vestiare în timpul jocului și nu s-a mai întors

Lamine Yamal // FOTO: Imago +24   FOTO
Lamine Yamal // FOTO: Imago

Articol de - Publicat joi, 05 octombrie 2023 08:21 / Actualizat joi, 05 octombrie 2023 10:50

Barcelona s-a impus cu greu în deplasarea de la Porto, 1-0, și conduce grupa din Champions League. În finalul partidei, puștiul Lamine Yamal (16 ani) a fost protagonistul unui moment inedit.

Titular în premieră în UEFA Champions League, Yamal a doborât un record vechi de 29 de ani: la numai 16 ani și 83 de zile, devine cel mai tânăr titular din istoria competiției, depășindu-l pe nigerianul Celestine Babayaro, titular pentru Anderlecht într-un meci cu Steaua în noiembrie 1994, la vârsta de 16 ani și 86 de zile.

Iar în finalul meciului, spaniolul a fost protagonistul unui eveniment inedit.

Concluziile lui Eddie Howe, după ce Newcastle a spulberat-o pe PSG
NEWCASTLE - PSG 4-1

Barcelona a jucat 5 minute în 10 oameni

În minutul 71, meciul a fost întrerupt 4 minute pentru a se analiza în camera VAR un posibil penalty pentru Porto. Iar în timpul întreruperii, Yamal a părăsit terenul pentru a se duce la vestiare.

Jocul s-a reluat în minutul 75, fără ca portughezii să primească penalty și fără ca noua perlă a catalanilor să mai fie pe teren. Catalanii au jucat în inferioritate numerică timp de 5 minute, până când Xavi l-a băgat pe teren pe Marcos Alonso.

După meci, Mundo Deportivo a dezvăluit ce s-a întâmplat cu Yamal. Acesta a acuzat o indispoziție stomacală și a fost nevoit să meargă la baie. El nu a mai putut reveni pe teren, așa că antrenorul catalanilor a fost nevoit să-l schimbe.

Da, Lamine a acuzat ceva probleme. Îmi spusese de ceva timp. Am profitat de întrerupere pentru a-i spune să se ducă repede până la baie. Până la urmă, cei din staff mi-au spus că nu poate reveni pe teren”, a spus Xavi după meci.

A fost un meci foarte greu. Trebuie să jucăm mai bine și o vom face. Trebuie să ne batem pentru trofeu. Am avut momente bune, dar au fost și destule momente proaste.