INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - NEWCASTLE 1-1

Luis Enrique, după remiza obținută de PSG cu un penalty controversat: „Am făcut un meci foarte bun, am fi meritat să câștigăm, fără îndoială”

Luis Enrique (foto: Guliver/Getty Images)

Articol de - Publicat miercuri, 29 noiembrie 2023 09:16 / Actualizat miercuri, 29 noiembrie 2023 10:58

PSG a smuls un punct în meciul cu Newcastle, scor 1-1, dar Luis Enrique, antrenorul echipei franceze crede că rezultatul de pe tabelă nu reflectă realitatea de pe teren.

Formația engleză a condus până în minutele de prelungire, după golul lui Alexander Isak, din minutul 24, fiind egalată după ce Kylian Mbappe a marcat dintr-un penalty acordat după o fază controversată.

Reacția lui Eddie Howe după faza care a decis PSG - Newcastle: „Din păcate, nu pot spune ce gândesc”
PSG - NEWCASTLE 1-1

La conferința de presă de după meci, Luis Enrique și-a lăudat jucătorii: „Cred că am făcut un meci foarte bun și am fi meritat să câștigăm, fără îndoială. Am fost mai buni decât Newcastle, iar scorul nu reflectă deloc ceea ce s-a întâmplat pe teren. Dar acesta este fotbalul, nu-i recompensează pe cei care își creează mai multe ocazii, ci pe cei care marchează mai multe goluri, iar acest meci s-a terminat la egalitate”.

Întrebat despre faptul că echipa lui marchează puține goluri, Luis Enrique a spus:

„Despre ce vorbim aici? Ăsta e fotbal, nu este baschet. Suntem una dintre echipele din Europa cu cele mai multe goluri marcate. Uneori mingea refuză să intre în poartă. Aceasta este frumusețea fotbalului.

Astăzi îi laud pe toți jucătorii mei pentru modul în care au continuat să creadă și îi laud, de asemenea, pe fanii noștri extraordinari.

Am fost conduși timp de 60 sau 70 de minute din meci și fanii nu au încetat să ne susțină. Ne-am folosit de forța lor și am egalat în prelungiri. Totul seamănă cu intriga unui film de groază și sper să putem câștiga ultimul meci din grupă și să terminăm pe primul loc. Acesta este obiectivul meu”.

VIDEO Luis Enrique, după remiza obținută de PSG cu un penalty controversat

Tehnicianul lui PSG a refuzat să comenteze declarația lui Eddie Howe, managerul lui Newcastle, cel care a contestat penalty-ul acordat francezilor.

„Treaba mea este să-mi antrenez echipa, nu să ascult ce spun ceilalți antrenori. Am cel mai mare respect pentru colegii mei. Dacă mă întrebați ceva despre echipa mea, atunci vă voi răspunde. Am destule pe cap ca să-mi fac griji pentru ceilalți”.

Reacție nervoasă a unei legende după penalty-ul primit de PSG: „Ce c***t!”
Scandal imens după PSG - Newcastle » Francezii riscau să rateze și Europa League, dar au primit un penalty controversat în 90+5: „Cum să dai așa ceva?”