INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - CHELSEA 2-3 (ÎN TUR 3-1)

VIDEO + FOTO „Big Ben” a dat ora exactă și a calificat-o pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor! Chelsea, campioana Europei, e ELIMINATĂ

Real Madrid - Chelsea, în sferturile Ligii Campionilor, live +8   FOTO
Real Madrid - Chelsea, în sferturile Ligii Campionilor, live

Articol de - Publicat miercuri, 13 aprilie 2022 00:35 / Actualizat miercuri, 13 aprilie 2022 00:42

Real Madrid a pierdut manșa retur cu Chelsea, scor 2-3 (1-3 în timpul regulamentar), dar s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor datorită victoriei de pe Stamford Bridge, scor 3-1.

• În semifinale, Real Madrid va juca împotriva învingătoarei dintre Manchester City și Atletico Madrid. În tur, britanicii s-au impus cu 1-0.
  • Turul semifinalei e programat pe 26/27 aprilie, iar manșa decisivă pe 3/4 mai.
  • Real va juca returul acasă, pe Santiago Bernabeu.
  • Surpriză uriașă în celălalt meci al serii, Bayern - Villarreal.

Real a pornit făcând abstracție de avantajul din tur. Cu presing, circulație rapidă, posesie, însă fără ocazii. „Galbenii” au acceptat dominarea și au ieșit la joc după aproape un sfert de ceas. Iar la prima clară oportunitate au punctat. Mount, din pasa lui Werner, a speculat bulevardul din centrul apărării lipsite de suspendatul Militão.

Greșeală evidentă de arbitraj în Real Madrid - Chelsea! Un gol nu ar fi trebuit validat
Real - Chelsea

Golul le-a oferit încredere și dreptul de a visa, cum zicea Tuchel înaintea meciului. Terenul s-a înclinat invers, periculos pentru un Real temător, pasiv, previzibil și fără șut pe poartă. Benzema nu-și găsea locul, Vinicius rătăcise traseele letale, iar acțiunile poziționale n-au putut desface așezarea liniilor adverse.

Henț văzut de VAR în Real Madrid - Chelsea

Revenirea de la vestiare a păstrat scenariul, cu campioana Europei mai prezentă în atac. O fază fixă, un corner care n-a fost, a echilibrat situația la general. Rüdiger a pus perfect capul, în stilul Benzema, mingea s-a dus jos, la colț, fără șanse pentru Courtois: 0-2.

Real s-a dezmeticit greu și a ripostat prin "directa" lui Kroos, scoasă de Mendy, și șutul violent trimis de Valverde peste bară. Putea fi trimisă din nou la podea de Alonso și șutul la vinclu (63) dacă golul nu era invalidat de VAR: spaniolul a șters cu pumnul mingea la preluare!

Real Madrid - Chelsea, decis de inspirația lui Ancelotti

Trezită ca din coșmar, trupa lui Ancelotti a amenințat serios poarta londonezilor abia la jumătatea reprizei secunde, dar Benzema a zguduit transversala. Nu era seara lui Karim, ci seara nebună a lui Chelsea. Care l-a scos în față și pe Werner. Neamțul i-a culcat pe Casemiro și Alaba și a înscris în diagonală: 0-3. Incredibil, dar adevărat! Se repeta dezastrul cu Barcelona? Havertz a avut golul pe cap, numai că s-a opus Courtois.

În loc de 0-4 s-a făcut 1-3. Inspirat introdus de Ancelotti, Rodrygo a găsit voleul perfect din pasa genială cu exteriorul marca Modrici. Scor de prelungiri. În care conexiunea Vini jr - Benzema s-a restabilit, când "albii" aveau mai mare nevoie. Centrarea brazilianului a găsit la fix capul lui Big Ben, care a dat din nou ora exactă. Urmează City sau Atlético.

Real Madrid - Chelsea 2-3

Echipele de start din Real Madrid - Chelsea

Real Madrid:  Courtois - Carvajal, Alaba, Nachi Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius Jr.
Rezerve: Lunin - Toni Fuidias, Asensio, Marcelo, Jovic, Lucas V., Bale, Ceballos, Rodrygo, Mariano, Camavinga, Rafa Marin
 Antrenor: Carlo Ancelotti

Chelsea: E. Mendy - R. James, T. Silva, Rudiger, M. Alonso - Kante, Loftus-Cheek, Kovacic - Mount, Havertz, Werner
Rezerve: Kepa, Bettinelli - Azpilicueta, Chalobah, Christensen, Jorginho, Saul, Pulisic, Sarr, Vale, Zyiech
Antrenor: Thomas Tuchel

Stadion: Santiago Bernabeu (Madrid)