INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - CHELSEA 2-0

Chelsea, în prăpastie! De 30 de ani nu mai bifase o astfel de contraperformanță

Chelsea a fost doborâtă pe Bernabeu // foto: Imago Images +13   FOTO
Chelsea a fost doborâtă pe Bernabeu // foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 13 aprilie 2023 07:44 / Actualizat joi, 13 aprilie 2023 08:48

Învinsă de Real Madrid în manșa tur a sferturilor de finală ale Champions League, 0-2, Chelsea a ajuns la 4 meciuri consecutive fără gol înscris și rămâne cu o singură victorie în ultimele 6 meciuri!

Chelsea nu a mai înscris de aproape o lună, de pe 18 martie. Albaștrii au primit atunci vizita celor de la Everton și au remizat, 2-2. De atunci au mai jucat 4 meciuri, cu Aston Villa (0-2), Liverpool (0-0), Wolves (0-1) și Real Madrid (0-2), partide în dreptul cărora au un mare ZERO la realizări ofensive.

Potrivit statisticienilor de la Opta, nu se mai întâmplase de aproape 30 de ani, din decembrie 1993, ca Chelsea să nu înscrie în 4 meciuri la rând.

Vasile Dîncu eliberează calea pentru promovarea Stelei! » Documentul cu modificările-cheie aduse Legii Sportului a fost trimis deja către Senat și Camera Deputaților
CSA Steaua

Chelsea, în prăpastie! Statistici înfiorătoare după 0-2 cu Real Madrid

Îngrijorător pentru londonezi este că echipa nu a funcționat foarte bine nici în apărare, Real Madrid având 10 șuturi pe poarta lui Kepa!

A fost prima dată după aproape 4 ani, din august 2019 încoace, când o echipă cadrează într-un meci cel puțin 10 șuturi pe poarta lui Chelsea. Atunci, în Supercupa Europei, tot cu Frank Lampard la cârmă, Liverpool prindea poarta apărată de Kepa în 11 rânduri!

În prima repriză, Chelsea a fost cu adevărat sufocată. OPT dintre cele 10 șuturi pe poartă ale Realului au venit în primele 45 de minute, ceea ce nu s-a mai întâmplat niciodată pentru albaștri în ultimii 20 de ani, din sezonul 2003/2004, când cei de la Opta au început să contorizeze astfel de date.

Totuși, cu un handicap de numai două goluri după manșa tur, Chelsea speră că va întoarce soarta „dublei” în returul de pe Stamford Bridge, programat marți, 18 aprilie, de la ora 22:00.

Până atunci, trupa pregătită de Frank Lampard va mai juca cu Brighton în Premier League, tot pe teren propriu.

3-1 cu Leicester,pe 11 martie, este ultima victorie obținută de Chelsea

Tot din Champions League:

3 momente încinse cu Istvan Kovacs în centrul atenției, la AC Milan - Napoli » Feșnic i-a sărit în ajutor + ce au acuzat oaspeții
Milan - Napoli 1-0
Benzema, killerul echipelor din Premier League! » Cifre fabuloase: doar Messi îl depășește