INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CHELSEA - REAL MADRID 1-3

Real Madrid, reacție genială la câteva secunde după finalul meciului cu Chelsea: „Fotbalul e un joc simplu”

Real Madrid a avut o reacție genială pe rețelele de socializare, după hattrick-ul marcat de Karim Benzema (34 de ani) în victoria cu Chelsea, scor 3-1, în turul sfertului de finală din Liga Campionilor. +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 07 aprilie 2022 00:40 / Actualizat joi, 07 aprilie 2022 01:19

Real Madrid a avut o reacție genială pe rețelele de socializare, după hattrick-ul marcat de Karim Benzema (34 de ani) în victoria cu Chelsea, scor 3-1, din turul sfertului de finală din Liga Campionilor.

• Surpriză de proporții în celălalt meci al serii, Villarreal - Bayern Munchen
  • Returul va avea loc pe 12 aprilie, pe stadionul „Santiago Bernabeu”
  • Cine merge mai departe din „dubla” Chelsea - Real va juca în semifinale cu învingătoarea duelului Manchester City - Atletico Madrid. În tur, „cetățenii” s-au impus cu 1-0.

Karim Benzema are cel mai bun sezon din carieră, 37 de goluri înscrise deja până în luna aprilie. Real Madrid este coștientă de importanța atacantului francez și îl laudă pe rețelele de socializare.

Karim Benzema are propria Ligă » Recordurile doborâte de francez cu hattrick-ul de la Londra
Chelsea - Real Madrid

Real Madrid, mesaj viral după seara magică a lui Karim Benzema

La câteva secunde după fluierul final al meciului de pe Stamford Bridge, pe contul oficial de Twitter al Realului a apărut mesajul: „Fotbalul este un joc simplu. Se joacă 11 vs 11, iar Benzema marchează de fiecare dată”.

+9 FOTO

Textul reprezintă o adaptare a comentariului făcut de Gary Lineker, atacantul Angliei, după eșecul suferit în semifinalale Campionatului Mondial din 1990, în fața Germaniei: „Fotbalul e un joc simplu. 22 de bărbați aleargă după o minge timp de 90 de minute, iar în final nemții câștigă”.

A fost o noapte magică pentru noi. Eu când intru pe teren vreau mereu să îmi ajut echipa. Eu nu joc fotbal ca să fiu cel mai bun din lume, joc pentru echipă. Pentru noi toate meciurile sunt niște finale. Să vedem ce vom reuși
- Karim Benzema

Recordurile stabilite de Karim Benzema cu golurile din meciul cu Chelsea

• Primul fotbalist francez din istorie care marchează cel puțin 10 goluri într-un sezon de Liga Campionilor;
  • Dintre cele 82 de goluri marcate în Liga Campionilor, unul singur a venit dintr-o lovitură de la 11 metri;
  • Benzema a debutat în Liga Campionilor în anul 2005, pentru Lyon. A marcat în fiecare sezon începând cu acel moment;
  • Benzema a marcat ultimele 6 goluri ale Realului în Ligă. Niciun fotbalist nu a mai reușit asta în istoria clubului.