Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 august 2012 00:00 / Actualizat joi, 02 august 2012 01:01

CFR şi-a atins obiectivul. Nu doar că nu a primit gol, aşa cum cereau patronul Paszkany şi antrenorul Andone, ci a şi învins-o pe Slovan Liberec în prima manşă a turului 3 preliminar al Champions League, scor 1-0, gol Cadu din penalty. Revanşa va fi săptămîna viitoare în Cehia, echipa învingătoare urmînd să urce în play-off.

Click aici pentru rezumatul VIDEO al partidei!

Echilibrată. Aşa a fost partea întîi. CFR a stat mai bine la acţiuni ofensive, dar şi la ocazii, ratate de Sougou şi, în special, de Kapetanos. Cehii însă au avut-o pe cea mai mare, cînd Sural, scăpat pe dreapta, a şutat în bară.

4-0 a fost la pauză raportul şuturilor pe poartă în favoarea CFR-ului

Alt tonus a avut CFR imediat după reluare. Şi, la o pasă lungă, Kapetanos a fost ţinut de tricou de Toth. Penalty! Cadu nu a iertat. Şut tare în stînga portarului Bicik şi 1-0. Minutul 53.

Slovan a încercat să riposteze. Au fost minute bune în care a presat, însă fără pericol pentru Felgueiros, debutant în tricoul vişiniu. Iar CFR a dat cu piciorul desprinderii în minutul 90, cînd a fost blocat in-extremis de Bicik.

Echipele de start
CFR: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora - Deac, Mureşan, Vass, Bastos - Sougou, Kapetanos. Antr. Ioan Andone
Rezerve: Mincă, Sare, Sepsi, Diogo Valente, Ronny, Nuno Diogo, Edimar.

LIBEREC: Bicik - Kusnir, Toth, Kelici, Fleisman - Vacha, Bosancici - Sural, Stajner, Breznanik - Hadascok. Antr. Jaroslav Hadascok
Rezerve: Kauzr, Karisik, Butenin, Lyulka, Blazek, Janu, Morozenko.

Arbitru: Bulent Yildirim. Asistenţi: Cern Satman, Ertnic Sezertam (toţi Turcia).

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”