INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMI

VIDEO+FOTO S-au aflat primele sfert-finaliste din Liga Campionilor » Ronaldo a mai doborât un record

Articol de GSP - Publicat marti, 08 martie 2016 19:29

Liga Campionilor și-a ales primele două sfert-finaliste din meciurile Real Madrid - AS Roma 2-0 și Wolfsburg - Gent 1-0.

Formația din capitala Spaniei n-a avut nicio problemă cu AS Roma, scorul fiind 0-0 doar în prima repriză. În partea a doua lucrurile au stat total diferit și Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 64, după ce a împins în poartă o minge venită de la Lucas.

Patru minute mai târziu, James Rodriguez a fost cel care a stabilit scorul final, după un șut din interiorul careului la colțul lung. Astfel, Real Madrid se califică mai departe după ce scorul general a fost dus la 4-0.

În cel de-al doilea meci, cel dintre Wolfsburg și Gent, scorul a fost strâns la fel ca în partida tur când nemții s-au impus cu 3-2. De această dată, formația din Germania a câștigat cu 1-0 prin golul lui Schurrle din minutul 74.

RONALDO, ÎNCĂ UN RECORD DOBORÂT

După partida cu Roma, Cristiano Ronaldo a mai reușit să doboare un record. Portughezul a devenit jucătorul care a bifat cele mai multe partide în fazele eliminatorii ale Ligii, fiind al 57-lea meci al său. Următorii clasați sunt Xavi (56), Iker Casillas (55), Andres Iniesta (53), Frank Lampard (52) şi Lionel Messi şi Victor Valdes (51).

Vezi mai jos cum au arătat cele patru echipe:

Real Madrid - AS Roma 2-0  (Ronaldo '64, James '68) - (în tur 2-0), Dolcesport, Sportro, liveTEXT  VIDEO

Real Madrid: Navas - Danilo, Pepe, Ramos, Marcelo - Casemiro, Kroos, Modric - Bale, James, Ronaldo
Rezerve: Cassila, Isco, Carvajal, Jese, Kovacic, Lucas, Varane

AS Roma: Szczesny - Florenzi, Manolas, Zukanovic, Digne - Keita, Pjanic - Salah, Perotti, El Shaarawy - Dzeko
Rezerve: De Sanctis, Maicon, Torosidis, Castan, Vainqueur, Iago Falque, Totti

Wolfsburg - Gent 1-0  (Schurrle '74) - (în tur 3-2) - Dolcesport 1, liveTEXT  VIDEO

Wolfsburg: Casteels - Trasch, Knoche, Dante, Rodriguez - Guilavogui, Luiz Gustavo - Arnold, Draxler, Schurrle - Kruse
Rezerve: Grun, Ascues, Caligiuri, Bruno Henrique, Putaro, Schafer, Vieirinha

Gent: Sels - Rafinha - Nielsen, Gershon, Asare - Dejaegere, Neto, Kums, Matton - Milicevic, Simon
Rezerve: Thoelen, Wikheim, Seif, Foket, Depoitre, Deaux, Coulibaly