INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  DORTMUND - MALAGA 3-2 (ÎN TUR 0-0)

VIDEO Gafa Liga! » Trei erori uriaşe de arbitraj au făcut praf meciul Dortmund - Malaga 3-2

Acesta este golul contestat de lumea întreagă: Santana (stînga) marchează din ofsaid şi Borussia se califică în al treilea minut de prelungire // Foto: Reuters

Articol de - Publicat joi, 11 aprilie 2013 00:00 / Actualizat joi, 11 aprilie 2013 02:04

Brigada scoţiană condusă de Craig Thomson, aceeaşi ca la România - Olanda (1-4), alt meci influenţat negativ, a greşit la trei ofsaiduri în două faze decisive!

Aproape că nu mai există etapă de Champions League în care arbitrii de elită ai UEFA să nu greşească grav, afectînd decisiv meciuri importante.

Marţi, triunghiul scoţian Craig Thomson - Derek Rose - Alasdair Ross (ajutaţi şi de doi asistenţi de poartă), acelaşi care le-a refuzat un penalty "tricolorilor", dăruindu-le unul adversarilor la România - Olanda 1-4, a distrus "sfertul" Dortmund - Malaga. Cei 5 britanici au acceptat două goluri după trei ofsaiduri!!! Şi au trimis Borussia în semifinale.

1-2, minutul 82: la o contră a spaniolilor, Baptista trage pe lîngă portar, dar Eliseu, aflat într-un ofsaid de un metru, împinge mingea în plasă

3-2, minutul 90+3: Lewandowski centrează; în careu sînt 4 jucători ai lui Dortmund în ofsaid

3-2, minutul 90+3: acţiunea lui BVB continuă, Schieber îi pasează lui Santana, care înscrie; ofsaid clar, între Santana şi poartă nu mai erau minimum doi rivali

Crăciunescu: "Unii arbitri sînt puşi pe un curent favorabil. Românii vîslesc contra curentului"

"Fotbalul are o datorie faţă de Malaga. Nu se mai poate spune nimic, nici scrie nimic, despre injustiţia de la Dortmund" (Marca, jurnal spaniol)

"Un asistent infam, incapabil să vadă sub nasul lui un uriaş de doi metri, Santana, a spulberat visul Malagăi în cel mai crud mod" (As, jurnal spaniol)

"Ceea ce am văzut acum au fost greşelile unor incompetenţi, consecinţa unui plan greşit făcut de UEFA pentru arbitri" (Antonio Lopez Nieto, fost arbitru spaniol)

"Acesta n-a fost fotbal, ci rasism pur, aşa am fost eliminaţi. Sper că UEFA va ancheta acest meci. Noi vom trimite un protest oficial" (Abdullah Al Thani, preşedinte Malaga)

"Este incredibil că sînt cinci arbitri care nu văd nimic la două ofsaiduri în aceeaşi fază. Un jaf mizerabil" (Martin Demichelis, fundaş Malaga)

"Îl suspectez pe Michel Platini pentru tot ce s-a întîmplat. Sîntem Malaga, nu Real Madrid, era mult mai uşor să ne facă nouă asta" (Joaquin, mijlocaş Malaga)