INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN - MAN. UNITED 3-1 (ÎN TUR 1-1)

VIDEO Turbo Bayern » Nemţii s-au enervat după golul lui Evra şi s-au prăvălit ca un tsunami peste ”diavoli”, 3-1

Robben (stînga), ajutat și de devierea lui Vidici, încheie conturile pe Allianz Arena // Foto: Gulliver GettyImages

Articol de - Publicat joi, 10 aprilie 2014 00:00 / Actualizat joi, 10 aprilie 2014 00:29

Campioana Europei s-a dezlănţuit în ultimele 30 de minute şi putea cîştiga chiar la o diferenţă mai mare Bayern e din nou în semifinalele Ligii. A 3-a oară consecutiv.

Man. United nu i-a rezistat, deşi a deschis scorul şi avea chiar un mic atu psihologic: dificultăţile munchenezilor de a se impune acasă în faţa englezilor (nici o victorie în ultimele 4 întîlniri), inclusiv exemplul finalei cîştigate de Chelsea în 2012 chiar pe Allianz Arena.

Nu găseau cheia
"Diavolii" n-au renunţat nici aseară la strategia care pe Old Trafford le adusese un 1-1, cînd toată lumea îi vedea luînd două, trei goluri. Apărarea supranumerică şi presingul declanşat încă din jumătatea adversă i-au dat iarăşi bătăi de cap campioanei Europei. Guardiola voia să distrugă organizarea englezilor prin ruperi de ritm, combinaţii rapide, verticale.

Dar oamenii capabili să facă asta nu percutau. Ribery nu reuşea cu nici un chip să scape de "umbra" Jones, iar Robben nu părea deloc mai inspirat. Nici în driblinguri, nici la şut. Rezultatul: zero spectacol, 0-0 pe tabelă la pauză. Plus senzaţia că numai o execuţie de excepţie ar putea debloca încleştarea de pe Allianz Arena.

Eliberarea, după o oră
Şi aceasta a venit de acolo de unde te-ai fi aşteptat mai puţin. Şut de senzaţie al "veteranului" Evra, un fundaş!, vinclu, 0-1. Golul a avut efectul unui "deşteptător" în tabăra cealaltă, care brusc şi-a regăsit elanul cîştigător al sezonului trecut. Mandzukici a egalat aproape imediat (59), din centrarea lui Ribery, apoi a fost rîndul lui Muller să-i şocheze pe englezi, servit de Robben.

Obligată să întreprindă ceva, United s-a "desfăcut" ca un evantai. Exact ce aşteptau nemţii. Şi Robben a profitat: 3-1. Iar Bayern îşi aşteaptă acum adversarul din semifinale.

12 e numărul calificărilor obţinute de Bayern în Europa în ultimele 12 dueluri KO în care a venit după 1-1 în tur