INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  ROMÂNIA ÎNCEPE PRELIMINARIILE PENTRU CUPA MONDIALĂ

Neşu: "Ar fi un dezastru dacă nu obţinem şase puncte din meciurile cu Lituania şi Insulele Feroe"

Articol de GSP - Publicat luni, 01 septembrie 2008 00:00

Fundaşul formaţiei olandeze FC Utrecht, Mihai Neşu, a declarat, luni, că ar fi dezastruos dacă echipa naţională a României nu ar obţine 6 puncte din meciurile contra Lituaniei şi Insulelor Feroe, programate în cadrul campaniei de calificare la CM 2010.

"Ar fi dezastruos să nu obţinem 6 puncte din meciurile cu Lituania şi Insulele Feroe. Este la îndemâna noastră să obţinem 6 puncte din această dublă. Lituania va fi o echipă foarte importantă, care va putea să încurce pe oricine.
Trebuie să fim foarte atenţi şi concentraţi. Într-o campanie de calificare orice pas greşit te costă", a spus Neşu pentru Newsin, el adăugând că speră ca naţionala României să presteze un joc bun şi în lipsa lui Adrian Mutu şi Cristian Chivu, care se recuperează după ce s-au accidentat: "Au fost multe meciuri care s-au jucat fără Chivu şi Mutu şi s-au obţinut rezultate bune. Să sperăm că nu vom avea de suferit din cauza lipsei lor".

Mihai Neşu s-a arătat fericit pentru convocarea la echipa naţională şi a apreciat că grupa de calificare pentru CM 2010 este "mult mai grea decât cea de la calificare de la EURO 2008", dar "din punct de vedere al încrederii, jucătorii naţionalei ar trebui să aibă un plus, pentru că majoritatea celor care au fost la EURO vor fi prezenţi şi la această campanie de calificare". Internaţionalul român a afirmat că Franţa, Serbia, Austria şi Lituania reprezintă adversari care pot pune probleme naţionalei României. 

Fundaşul formaţiei olandeze FC Utrecht, Mihai Neşu, a declarat, luni, că ar fi dezastruos dacă echipa naţională a României nu ar obţine 6 puncte din meciurile contra Lituaniei şi Insulelor Feroe, programate în cadrul campaniei de calificare la CM 2010.

"Ar fi dezastruos să nu obţinem 6 puncte din meciurile cu Lituania şi Insulele Feroe. Este la îndemâna noastră să obţinem 6 puncte din această dublă. Lituania va fi o echipă foarte importantă, care va putea să încurce pe oricine.
Trebuie să fim foarte atenţi şi concentraţi. Într-o campanie de calificare orice pas greşit te costă", a spus Neşu pentru Newsin, el adăugând că speră ca naţionala României să presteze un joc bun şi în lipsa lui Adrian Mutu şi Cristian Chivu, care se recuperează după ce s-au accidentat: "Au fost multe meciuri care s-au jucat fără Chivu şi Mutu şi s-au obţinut rezultate bune. Să sperăm că nu vom avea de suferit din cauza lipsei lor".

Mihai Neşu s-a arătat fericit pentru convocarea la echipa naţională şi a apreciat că grupa de calificare pentru CM 2010 este "mult mai grea decât cea de la calificare de la EURO 2008", dar "din punct de vedere al încrederii, jucătorii naţionalei ar trebui să aibă un plus, pentru că majoritatea celor care au fost la EURO vor fi prezenţi şi la această campanie de calificare". Internaţionalul român a afirmat că Franţa, Serbia, Austria şi Lituania reprezintă adversari care pot pune probleme naţionalei României. 

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (2)
 •  01 Septembrie 2008, 14:31

Nu a ajuns om de baza, dar dupa ce a jucat foarte bine cu Galata, ce ati fi vrut? El si cu Sapunaru reprezinta viitorul postului de fundas stanga la nationala. Pulhac stagneaza, nu a mai facut un meci decent de nu-mai-stiu-cand.

 •  01 Septembrie 2008, 14:25

Suntem penibili daca a ajuns asta om de baza la Nationala.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează