INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  DONCASTER

A retrogradat în ultima secundă! » Gabi Tamaş cade în liga a 3-a şi pleacă de la Doncaster Rovers

Articol de - Publicat duminica, 04 mai 2014 00:00 / Actualizat sambata, 03 mai 2014 20:28

Birmingham, marea rivală a lui Rovers, a egalat ieri în minutul 90+3 la Bolton (2-2) şi a depăşit-o la golaveraj pe Doncaster (0-1 cu Leicester)

De cînd s-a întors Tamaş la Doncaster, după o fractură de pomete suferită pe 8 martie (s-a speculat atunci că "tricolorul" s-ar fi bătut într-o discotecă), echipa sa a pierdut 5 meciuri din ultimele 6 etape (a mai avut o remiză). Iar eşecul de ieri, 0-1 la Leicester, partidă în care Tamaş a jucat 90 de minute, i-a fost fatal lui Rovers. Locul 22, primul sub linie!

În acelaşi timp, Birmingham City a revenit miraculos la Bolton. În minutul 77, era 2-0 pentru adversari, City era retrogradată. Imediat, a redus scorul, apoi, în ultimele secunde de prelungire (90Ă3), Caddis a egalat. Era punctul vital. Birmingham avea acelaşi numărul de puncte ca şi Doncaster, 44, dar o depăşise la golaveraj (-16 faţă de -31). A scăpat!
Tamaş a retrogradat în League One (D3) şi pleacă. Angajamentul său pe 6 luni expiră. Iar fundaşul, 30 de ani, caută un alt contract pe final de carieră.

7 înfrîngeri a suferit Doncaster în 13 partide cu Tamaş pe teren din ianuarie (3 victorii)