INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CEHIA

Primul român care marchează după pauza impusă de pandemia de COVID-19 » A adus victoria echipei sale

Alex Băluță (albastru) // sursă foto: Facebook @ Slovan Liberec

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 mai 2020 21:16

Alexandru Băluță (26 de ani) a devenit primul fotbalist român care înscrie după izbucnirea pandemiei de COVID-19.

În al doilea meci în care a evoluat după revenirea campionatului din Republica Cehă, Băluță a adus victoria echipei sale, Slovan Liberec, în duelul din deplasare cu Ceske Budejovice, scor 1-0.

„Extrema” a punctat în minutul 50 al întâlnirii, aducând astfel toate cele trei puncte pentru formația sa. 30 de minute mai târziu, românul a fost înlocuit. Victoria o propulsează pe Liberec pe poziția a 4-a în campionat, după ce în runda precendetă, cu Băluță titular, Slovan a fost învinsă de Teplice, scor 0-2.

4 goluria marcat Băluță în acest sezon de campionat din Republica Cehă, în 15 apariții

1.8 milioane de eurovalorează Băluță, care este împrumutat de Slavia Praga la Liberec

Nicolae Stanciu a oferit o pasă de gol pentru Slavia

Tot în Republica Cehă, Nicolae Stanciu a avut o evoluție entuziasmantă în victoria Slaviei Praga de pe terenul lui Mlada Boleslav (scor 1-0).

Mijlocașul român a oferit o pasă de gol pentru singura reușită a meciului, fiind lăudat la final de antrenorul echipei: „Dacă ar juca mai mult pentru el, sigur ar avea cifre diferite. Însă acum e interesat de jocul colectiv, este motivat și foarte liniștit. De un astfel de Stanciu avem nevoie!”.

VIDEO. Râzi cu noi: Câteva faze haioase din sportul amator