INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CORONAVIRUS

Alexandru Băluță este primul român care a revenit pe teren într-un meci oficial, după pauza provocată de coronavirus

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 mai 2020 20:23

Alexandru Băluță (26 de ani) a fost titular în meciul pierdut de formația lui, Slovan Liberec, în deplasarea de la Teplice, scor 0-2.

Alexandru Băluță este primul fotbalist român care revine pe teren într-un meci oficial după pauza provocată de coronavirus. Băluță a evoluat 56 de minute, perioadă în care a fost unul dintre cei mai periculoși jucători ai oaspeților.

Meciul pierdut de Liberec era o restanță din etapa #23 și înseamnă o șansă importantă ratată în lupta pentru play-off. Cu o victorie astăzi, formația la care Băluță a fost împrumutat de Slavia Praga ar fi urcat până pe locul 4. Acum e prima sub linia calificării, pe 7, cu 36 de puncte.

Cehia revine la normal

Meciul restant dintre Teplice și Liberec a fost primul din Cehia de la anunțul reluării competițiilor. Marți, de la 21:00, intră în scenă și liderul Slavia Praga. Formația lui Nicolae Stanciu se deplasează pe terenul celor de la Mlada Boleslav.

VIDEO / Prim-ministrul Spaniei a dat undă verde revenirii LaLiga în săptămâna 8-14 iunie

FOTO Protest spectaculos în Spania, împotriva restricțiilor impuse de guvern! Reacția lui Pepe Reina

Președintele lui Sporting a revenit la meseria de doctor și are o mare întrebare: „De ce fotbaliștii sunt testați mai des decât medicii? E ridicol!”