INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UNGARIA

VIDEO Alex Băluță, gol frumos în înfrângerea usturătoare a echipei sale, Akademia Puskas

Alex Băluță // foto: Facebook @ Puskas Akademia

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 noiembrie 2020 19:08 / Actualizat sambata, 07 noiembrie 2020 19:54

Alexandru Băluță (27 de ani) a înscris pentru Akademia Puskas în înfrângerea usturătoare de astăzi cu Paks, scor 2-6.

Mijlocașul român a început ca titular meciul din etapa cu numărul 10 a campionatului Ungariei și a reușit să înscrie în minutul 27, atunci când gazdele conduceau deja cu 3-0, grație unui hat-trick al lui Hahn.

Băluță a preluat mingea la aproximativ 30 de metri de poarta adversă și a înaintat până la marginea careului de 16 metri, de unde a șutat lângă bara stângă.

Baluta gólja a Paks ellen

Potoygnak a gólok Pakson. Hahn János mesterhármasa után Baluta szépített. 🇭🇺⚽️ Élő közvetítés 👉👉👉 https://bit.ly/38mKAAS

Publicată de M4 Sport pe Sâmbătă, 7 noiembrie 2020

Băluță, schimbat în repriza a doua

În partea a doua s-au mai înscris 4 goluri. Gazdele conduceau la un moment dat cu 6-1, datorită golului numărul 4 reușit de Hahn și a unor reușite semnate de Bognar și Adam, însă Akademia Puskas a redus din diferență în minutul 85, prin Mance.

Băluță, care a fost convocat la reprezentativa României pentru meciurile din luna noiembrie, a fost înlocuit în minutul 73, la scorul de 5-1.

Akademia Puskas ocupă locul 6 în campionatul Ungariei, cu 12 puncte după 10 etape, în timp ce Paks este pe locul 2, cu 17 puncte. Echipa lui Băluță are o singură victorie în ultimele 5 meciuri. În rest, 4 înfrângeri.

Citește mai multe știri despre stranieri:

Alexandru Mitriță, prestație impresionantă în Arabia Saudită! Două pase de gol cu Al Ain