INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GAZIANTEP - GALATASARAY 3-1

One Max show! Maxim s-a distrat cu Galatasaray: gol și două assist-uri!

Alexandru Maxim a fost omul meciului în Gaziantep - Galatasaray cu un gol din penalty și două pase decisive.

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 martie 2022 17:01 / Actualizat duminica, 20 martie 2022 17:15

Gaziantep s-a impus clar pe teren propriu, 3-1 cu Galatasaray. Alexandru Maxim a fost omul meciului cu un gol din penalty și două pase decisive.

Trei români au fost titulari în partida din etapa a 30-a din Turcia. Alexandru Maxim și Alin Toșca au fost integraliști la gazde, iar Moruțan a jucat 69 de minute.

Soția unui internațional român a ieșit la atac, după primele convocări ale lui Edi Iordănescu: „Rușine. Făcute cu ochii închiși! Aș putea spune mai multe...”
CONVOCĂRI

Alexandru Maxim, omul meciului în Gaziantep - Galatasaray 3-1

Mijlocașul lui Gaziantep a fost omul meciului, contribuind la fiecare dintre golurile echipei sale. În minutul 45+4, Gaziantep a egalat prin Papi Djilobodji, care a reluat din prima centrarea lui Alexandru Maxim din lovitură liberă. Ulterior, în minutul 71, românul și-a adus echipa în avantaj, din penalty.

În minutul 81, Maxim a făcut faza meciului și a mai oferit un assist. Acesta a primit o pasă în marginea careului, a driblat spectaculos doi adversari și a centrat perfect, din rabona, în fața porții, de unde Figueiredo a marcat.

După această victorie, Gaziantep a ajuns la 40 de puncte și este pe locul 12, în timp ce Galatsaray e pe 15, cu 38 de puncte.