INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  OLANDA

ALKMAAR - AJAX 1-0 // Răzvan Marin, titular după aproape 3 luni » „Lăncierii” au pierdut derby-ul cu principala contracandidată

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 decembrie 2019 19:35

Răzvan Marin și-a făcut apariția, pentru prima oară din 25 septembrie, printre titularii lui Ajax Amsterdam. Românul de 23 de ani a evoluat 83 de minute în înfrângerea de pe terenul lui Alkmaar, 0-1.

La prima apariție după înfrângerea cu Valencia, echipa care a scos-o pe Ajax din primăvara Champions League, jucătorii lui Erik Ten Hag au făcut un nou meci modest, pierzând duelul cu principala urmăritoare din campionat.

Fără realizări, Răzvan Marin a fost scos de pe teren în minutul 83, la scorul de 0-0. Alkmaar a dat lovitura în minutul 90, prin Boadu, după ce românul a părăsit terenul.

Mijlocașul în vârstă de 23 de ani nu mai fusese titular la „lăncieri” din 25 septembrie, de la 5-0 cu Fortuna Sittard. De atunci, jucase doar 35 de minute în ultimele nouă etape de Eredivisie

După 17 etape, Ajax se află pe primul loc în Olanda, cu 41 de puncte. „Lăncierii” sunt la egalitate cu Alkmaar, adversara de azi care traversează un sezon foarte bun. Pe 3 se situează Willem II, cu 32 de puncte.

• Sursă foto: Twitter Ajax Amsterdam

Emil Săndoi crede că Razvan Marin are parte de multă presiune la Ajax:

Vezi și:

„Răzvan Marin nu e de Ajax”. Cruda realitate: nu a mai fost titular din septembrie, are doar 35 de minute în ultimele 9 meciuri!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”