Alţi 5 stranieri vor juca în grupele Europa League. VEZI TOATE EVOLUŢIILE STRANIERILOR

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 august 2010 00:00

Aseară, Ciprian Marica, Cristi Săpunaru, Mihai Neşu, Dorin Goian şi Cristi Melinte s-au calificat, nu fără emoţii, în grupele Europa League, în timp ce Florin Bratu şi Mihai Nicorec s-au oprit în faza play-offurilor.

Vfb Stuttgart – Slovan Bratislava 2-2 (scor în tur: 1-0)

Stuttgart s-a calificat din nou cu mari emoţii, după ce a fost condusă de slovacii de la Slovan, cu 2-0. În 11 oameni, oaspeţii au marcat de 2 ori, prin Dobrotka (‘9) şi Sylvestr (’53), iar cînd au rămas în 10, după eliminarea lui Breznanik (’55), germanii au restabilit egalitatea. Gebhart a fost autorul a 2 goluri care au trimis Stuttgartul în grupele Europa League. Ciprian Marica a jucat din primul minut, dar pînă la pauză, cînd a fost înlocuit, românul nu a avut o evoluţie strălucită.

Aceeaşi evoluţie slabă a avut-o Stuttgart şi în turul precedent de calificare, cînd a învins-o pe Molde cu 3-2, în deplasare, dar a obţinut cu greu egalul (2-2), pe teren propriu, fiind condusă tot cu 2-0.

FC Porto – Genk 4-2 (scor în tur: 3-0)

Portughezii nu au mai turat motoarele ca în meciul tur, cînd au cîştigat cu 3-0 şi în minutul 22, Vossen a marcat primul gol pentru oaspeţi. Hulk (’36) şi Fernando (’53) au întors scorul de pe tabelă, dar acelaşi Vossen a ţinut să puncteze a doua oară (’56). Hulk a decis soarta partidei, înscriind de alte două ori, în minutul 59, din penalty şi în minutul 63.

În ceea ce îl priveşte pe fundaşul român, antrenorul Vercauteren şi-a făcut temele şi a reuşit să îl blocheze bine pe Săpunaru, neoferindu-i spaţii pe extremă, cum a avut în meciul din week-end, împotriva celor de la Beira-Mar. Cristi a fost integralist pentru FC Porto, urmînd să joace cu echipa sa, în grupele Europa League.

Utrecht – Celtic Glasgow 4-0 (scor în tur: 0-2)

Scoţienii au venit prea relaxaţi în Olanda şi au plecat cu coada între picioare, după ce echipa lui Neşu le-a administrat un sec 4-0. Tînărul Wolfswinkel a realizat tripla, două dintre reuşite fiind de la 11 metri (’11, ’18, ’46), în timp ce Maguire ('62) l-a ajutat să închidă tabela şi să o elimine pe Celtic. Neşu a fost titular în defensiva olandezilor şi a făcut un meci bun, chiar dacă a primit un cartonaş galben în ultimul minut de joc.

Litex Lovech – Debrecen 1-2 (scor în tur: 0-2)

Atacantul român, Florin Bratu, a început meciul ca rezervă şi a intrat pe teren în minutul 61, la scorul de 1-0 pentru oaspeţi. Debrecen a deschis scorul prin Mbengono (’58), francezul Niflore a egalat (’68), dar Czvitkovici a adus victoria (’81) şi echipa maghiară s-a calificat în grupele Europa League.

Maribor – Palermo 3-2 (scor în tur: 0-3)

Fundaşii Dorin Goian şi Cristi Melinte nu au fost incluşi pe foaia de joc pentru această partidă. După spusele medicilor italieni, accidentarea lui Goian îl va mai ţine în afara terenului încă o săptămînă, .

Chiar dacă a reuşit să învingă la un gol diferenţă, nu a fost destul ca slovenii să se califice, după ce în primul meci, Palermo bătuse cu  3-0.

Dinamo Zagreb – Gyor ETO 2-1 (scor în tur: 2-1)

Jucătorul de 24 de ani, Mihai Nicorec, nu a fost inclus pe foaia de joc pentru Gyor, în partida cu Dinamo Zagreb. Gyor a trebuit să se mulţumească doar cu o participare în play-offurile Europa League, după ce le-a făcut loc celor de la Dinamo să joace în a doua competiţie intercluburi ca importanţă, de pe continent. Gyor a spart gheaţa prin Nicolas (’17), dar gazdele au egalat pînă la pauză, din penalty-ul executat de Sammir (’45), avînd ca în minutul 84 să mai puncteze o dată, tot din lovitură de la 11 metri, tot prin Sammir.

**Tragerea la sorţi pentru stabilirea grupelor Europa League va avea loc astăzi, de la ora 14.00, la Monaco. Dintre cele 48 de echipe calificate, face parte şi Steaua Bucureşti, care a trecut la penalty-uri de Grasshopper Zurich (1-0 / 0-1).

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”