INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Ankaragucu - Rizespor 1-1 » Marius Șumudică, la al 5-lea meci fără victorie cu Rize! Ce a declarat antrenorul

Marius Șumudică

Articol de GSP - Publicat luni, 22 februarie 2021 19:25 / Actualizat luni, 22 februarie 2021 20:41

Rizespor, echipa antrenată de Marius Șumudică (49 de ani), a remizat la Ankara, scor 1-1 cu Ankaragucu, penultima clasată din Turcia.

• Rizespor ocupă locul 15 în Turcia, cu 27 de puncte acumulate în 25 de etape. Ankaragucu este acum penultima din campionat, cu 20 de puncte;
  • Marius Șumudică are acum 3 înfrângeri și două egaluri pe banca echipei din Rize.

Echipa lui Marius Șumudică a început meciul excelent și a deschis scorul în minutul 3, prin ghanezul Godfred Donsah, care a reluat cu capul o centrare a lui Samu. De fericire, mijlocașul s-a aruncat pe genunchi, însă bucuria excesivă l-a costat scump. Donsah s-a lovit și a fost scos cu targa de pe teren. A încercat să continue meciul, însă nu a putut și a fost înlocuit în minutul 19!

Celălalt gol al partidei a fost reușit chiar înainte de pauză, de Torgeir Borven, care a înscris cu latul de la aproximativ 8 metri de poartă, după o respingere nefericită a jucătorilor lui Șumudică.

Rizespor a ținut mai mult de minge în a doua parte, însă nu a reușit să își creeze suficiente ocazii importante de gol și implicit să înscrie golul izbăvitor.

Astfel, Marius Șumudică rămâne fără victorie la echipa din Rize, după 5 meciuri. Bilanțul românului este negru: 3 înfrângeri și 2 victorii.

• 0-1 Fenerbahçe
  • 1-1 Kasımpaşa
  • 1-2 Alanyaspor
  • 0-2 BB Erzurumspor
  • 1-1 Ankaragücü

E o problemă la echipă. N-am rezolvat-o încă. Luăm goluri pe final de repriză sau de meci. Am bătut Ankaragucu 5-3 în tur, acum sunt la 7 puncte după noi. E greu să ne bată
Marius Șumudică, antrenor Rizespor

Damjan Djokovic, Rizespor

Ankaragucu - Rizespor 1-1

• Au marcat: Borven 45+1 / Donsah 3
  • Godfred Donsah, cel care a deschis scorul, a fost înlocuit în minutul 19, după ce s-a accidentat în momentul celebrării golului!