INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIVEBLOG

Ce au făcut stranierii în acest weekend » Alex Maxim a debutat la Besiktas + Răzvan Lucescu, 6-0 în Grecia

Alexandru Maxim a debutat la Besiktas, la 2-1 cu Ankaragucu

Articol de - Publicat duminica, 05 martie 2023 22:36 / Actualizat duminica, 05 martie 2023 22:37

Cele mai importante informații despre meciurile stranierilor din acest weekend v-au fost prezentate aici, în liveblog-ul GSP.ro.

PAOK și Răzvan Lucescu au zdrobit-o pe Ionikos

PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (54 de ani), a învins-o pe Ionikos cu 6-0 în etapa 25 a campionatului Greciei.

Trupa lui Răzvan Lucescu n-a avut milă de penultima clasată: conducea cu 4-0 încă din minutul 30 și a mai înscris două goluri în a doua parte.

PAOK ocupă locul 4 în Superliga Greciei, cu 51 de puncte, 5 sub liderul AEK, însă echipa din Atena are un meci în minus față de PAOK.

Alexandru Maxim (32 de ani) a început ca rezervă la Besiktas meciul de campionat cu Ankaragucu (etapa 24), dar a fost aruncat în luptă în minutul 84, la scorul de 2-1 pentru echipa sa. Românul a debutat astfel la Besiktas, care l-a împrumutat de la Gaziantep.

Maxim a jucat doar 14 minute, dar a fost suficient pentru a le lua ochii turcilor cu un dribling de efect. Video mai jos cu faza creată de român:

Claudiu Bălan a fost titular în Grecia

Claudiu Bălan (28 de ani) a fost titular în meciul dintre Giannina și Volos din etapa 25 a campionatul Greciei, câștigat de oaspeți cu 1-0. Fost jucător la FCU Craiova, Bălan a înscris 6 goluri în 19 apariții în campionatul elen. Bălan a fost schimbat astăzi în minutul 79.

De la ora 20:30 va juca și echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu, PAOK, acasă, cu Ionikos.

Mircea Lucescu, învins de locul 15 din Ucraina

Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut cu Inhulets, scor 0-2, în etapa 16 din campionatul Ucrainei.

A fost primul meci pentru echipa lui Mircea Lucescu în acest an, după revenirea din pauza de iarnă. Dinamo Kiev este pe locul 3, cu 30 de puncte. Dnipro este lider (36 de puncte) și Șahtior espe pe locul doi (33). Inhulets, pe locul 15 înaintea meciului, a urcat pe poziția a 11-a.

Marius Marin și Moruțan vs. Nedelcearu în meciul Pisa - Palermo

Pisa a remizat acasă cu Palermo, scor 1-1 în Serie A. La gazde, Marius Marin a fost integralist, iar Moruțan a intrat în minutul 55. La oaspeți, Ionuț Nedelcearu a jucat tot meciul în centru defensivei.

Marius Marin a contribuit din plin la remiza obținută de Pisa în minutul 86. Mijlocașul român i-a pasat decisiv lui Sibilli, marcatorul golului egalizator.

Răzvan Marin, integralist la Empoli

Răzvan Marin a fost integralist pentru Empoli în înfrângerea cu Monza, scor 1-2, în etapa 25 din Serie A.

Marin, un om de bază la Empoli, a luat cartonașul galben în minutul 51, din cauza protestelor.

Dennis Man, titular în victoria Parmei

Dennis Man a fost titular pentru Parma în meciul câștigat cu Reggina, scor 1-0. Românul a fost înlocuit în minutul 58 cu Zannimachia

Mihăilă nu a fost în lotul Parmei, din cauza unei accidentări.

Ianis Hagi a jucat două minute pentru Rangers

Rangers a învins-o la pas pe Kilmarnock, scor 3-1, într-un meci în care Ianis Hagi a bifat doar două minute.

În vârstă de 24 de ani, Ianis a stat pe bară un an de zile din cauza unei accidentări la genunchi. A revenit în finalul lunii ianuarie, a bifat două apariții, plus cele două minute din partida cu Kilmarnock.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”