INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  EUROPA

Ce au făcut stranierii în acest weekend » Maxim a uimit Turcia + Ionuț Radu, vinovat la un gol + S-a „rupt” Chiricheș

Alex Maxim a înscris senzațional în Turcia / Sursă foto: Twitter@ Gaziantep

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 septembrie 2022 23:00 / Actualizat luni, 19 septembrie 2022 09:37

Cele mai importante informații de la meciurile stranierilor din acest week-end pot fi urmărite în liveBLOG-ul GSP.ro.

Ce ghinion pentru Răzvan Lucescu! PAOK, egalată în al treisprezecelea minut al prelungirilor

PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, pierde teren în Grecia. Duminică, formația românului s-a încurcat pe terenul lui OFI Crete, 1-1, deși a condus încă din minutul 8.

Gazdele au egalat în al treisprezecelea minut al prelungirilor, iar PAOK coboară o poziție la finalul etapei, de pe 2 pe 3.

Drăguș, victorios în Standard Liege - FC Bruges

Convocat de Edi Iordănescu pentru meciurile cu Finlanda și Bosnia, Denis Drăguș a început din postura de titular derby-ul Standard Liege - FC Bruges. Cu Denis pe teren pânp în minutul 76, Standard s-a impus cu 3-0 și a urcat până pe 5 în Belgia.

Maxim, gol fabulos în Turcia

Selecționerul Edi Iordănescu nu l-a mai convocat pe Alexandru Maxim pentru meciurile cu Finlanda și Bosnia, din Liga Națiunilor. Dar mijlocașul în vârstă de 32 de ani joacă bine în Turcia.

Numărul 44 al lui Gaziantep a marcat și azi, deschizând scorul încă din minutul 2 la confruntarea din deplasare cu Trabzonspor, încheiată 3-2, pentru campioni. A fost cel de-al treilea meci la rând în Süper Lig în care Maxim influențează un gol decisiv, cu assist și două reușite în ultimele trei etape.

Reușita românului e una de senzație. Maxim a interceptat mingea la 40 de metri de poarta adversă, a înlănțuit driblingurile până în careu, a lăsat în urmă patru adversari și a finalizat nemilos, în vinclu.

Alin Toșca, celălalt român de la Gaziantep, a rămas pe bancă în meciul împotriva campioanei.

Chiricheș a ieșit accidentat în Cremonese - Lazio

Cu mai puțin de o săptămână înaintea meciului naționalei cu Finlanda, Edi Iordănescu primește o veste neplăcută. Titular la gazde în Cremonese - Lazio 0-4, Chiricheș a părăsit terenul după doar 28 de minute, fiind suspect de leziune musculară, conform presei din Italia

Chiricheș a ieșit accidentat în timpul meciului cu Lazio / foto: Guliver/Getty Images

În poarta lui Cremonese se află Ionuț Radu, cel care va reveni în lotul primei reprezentative pentru acțiunea cu Finalnda și Bosnia.

Goalkeeper-ul român poartă o doză mare de vină la golul trei al lui Lazio, plecat în urma unei degajări modeste a acestuia. Nesigur, Radu a degajat greșit din propriul careu, apoi a lăsat impresia că putea face mai mult la șutul lui Mattia Zaccagni, respins în față, până la Milinkovic-Savic, care a îndeplinit o simplă formalitate.

La oaspeți, Ștefan Radu a rămas pe bancă.

Căpitanul Chiricheș s-a accidentat și va rata meciurile cu Finlanda și Bosnia! Edi Iordănescu îi aduce înlocuitor
CREMONESE - LAZIO

Programul de duminică

• 19:30 Standard Liege (Drăguș) - FC Bruges
  • 19:00 OFI - PAOK (antrenor R. Lucescu)
  • 21:45 AC Milan (Tătărușanu) - Napoli

Cristi Ganea și Panathinaikos, pe primul loc în Grecia

Panathinaikos Atena, formația lui Cristi Ganea, a ajuns la cinci victorii din tot atâtea meciuri în prima ligă a Greciei. Cu Cristi Ganea pe teren până în minutul 72, verzii au învins-o la scor de neprezentare pe Giannina, scor 3-0. La oaspeți, Claudiu Bălan, ex-FCU Craiova 1948, a rămas pe bancă, amânându-și debutul în prima ligă elenă.

Tot sâmbătă seara, Dorin Rotariu a început meciul Atromitos - Lamia pe bancă, fiind trimis pe teren în minutul 62 al partidei încheiate indecis, 0-0.

Drăgușin, integralist. Pușcaș, uitat pe bancă

De la ora 17:15, Genoa, echipa la care evoluează Radu Drăgușin și George Pușcaș, s-a impus pe teren propriu cu Modena, scor 1-0. Dacă fundașul central a fost integralist, încasând un „galben” în minutul 76, George Pușcaș a petrecut tot meciul pe banca de rezerve.

Răzvan Marin, 65 de minute în Bologna - Empoli 0-1

Răzvan Marin, mijlocașul celor de la Empoli, a început din postura de titular partida de azi cu Bologna, câștigată de echipa sa cu 1-0. Internaționalul de 26 de ani a fost schimbat în minutul 65 cu Alberto Grassi.

Grație victoriei de azi, prima din noul sezon, Empoli a urcat până pe locul 11, contabilizând 7 puncte.

Nedelcearu, integralist la Palermo în eșecul cu Frosinone

Tot în Serie B, Ionuț Nedelcearu a fost integralist în eșecul suferit de Palermo cu Frosinone, scor 0-1. Fostul stoper al lui Dinamo e convocat pentru „dubla” cu Finlanda și Bosnia.

În poarta lui Palermo s-a aflat Mirko Pigliacelli, transferat vara aceasta de la Universitatea Craiova.

Moruțan și Adi Rus, rezerve în Venezia - Pisa. Marius Marin, 78 de minute în remiza de pe Stadio „Pierluigi Penzo”

Convocat din nou la prima reprezentativă, mijlocașul central Marius Marin a evoluat 78 de minute în remiza obținută de Pisa în deplasare cu Venezia, scor 1-1. Românul a încasat un „galben” în minutul 20, fiind schimbat cu 12 minute înainte de final. Coechipierii Moruțan și Adi Rus au rămas rezerve neutilizate.

La Pisa evoluează și moldoveanul Artur Ioniță. Titular în meciul de azi, acesta a fost eliminat în minutul 71, pentru cumul de cartonașe.

Dennis Man, gol pentru Parma în Serie B

Dennis Man (24 de ani) a înscris pentru Parma în meciul cu Ascoli din etapa 6 a noului sezon de Serie B. Românul a intrat pe teren în minutul 55 și a dus scorul la 3-0 doar 11 minute mai târziu.

Este al doilea gol pentru Dennis în acest sezon de Serie B, după cel din remiza cu Bari de pe 12 august, 2-2.

Bicfalvi s-a accidentat la Ural

Eric Bicfalvi, atacantul celor de la FC Ural s-a accidentat în meciul din campionat, de pe teren propriu, împotriva celor de la Akhmat Grozny, 1-2.

Internaționalul român a fost înlocuit în minutul 4 cu Rai Vloet din cauza unor probleme la gleznă.

Reghe e lider în Azerbaijan

Victorie importantă pentru Laurențiu Reghecampf în Azerbaijan. Echipa antrenorului român, Neftchi Baku, a învins în deplasarea de la Sabail, 2-0. Golurile au fost reușite de Mahmudov (53) și de G. Pato (84). Neftchi e lider în campionat, cu 18 puncte în 7 meciuri.

Unde a ajuns Claudiu Bălan după despărțirea amiabilă de FCU Craiova

Ladislau Boloni continuă atacul la arbitru: „Actorul nu și-a învățat textul și a ucis spectacolul”