INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHINA

VIDEO Nicolae Stanciu, decisiv în derby-ul pentru primul loc din China

Nicolae Stanciu, alături de Marcao // foto: Instagram @ nicolaestanciu_7

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 decembrie 2022 16:44 / Actualizat vineri, 09 decembrie 2022 18:15

Nicolae Stanciu (29 de ani), Fotbalistul Român al Anului 2022 în Ancheta GSP, a pasat decisiv în meciul de astăzi dintre primele două echipe din China, Wuhan Three Towns și Shandong Taishan, încheiat la egalitate, 1-1.

Wuhan Three Towns, echipa la care Nicolae Stanciu evoluează din martie, a primit astăzi vizita locului 2 din China, Shandong Taishan.

Wuhan Three Towns a avut ocazia de a se distanța în clasament cu 4 etape înainte de finalul sezonului și a deschis scorul încă din minutul 19, dar nu a putut ține de avantaj până la final.

Flavius Stoican revine! A bătut palma cu o echipă din Liga 1: „În principiu, ne-am înțeles”
ANTRENOR

Nicolae Stanciu, decisiv în derby-ul pentru primul loc din China, Wuhan Three Towns - Shandong Taishan

Golul de 1-0 a fost înscris de Marcao, chiar din pasa lui Nicolae Stanciu. Românul a înaintat cu mingea la picior, i-a pasat scurt lui Marcao, iar atacantul brazilian a finalizat cu un șut de la aproximativ 16 metri de poartă.

A fost a zecea pasă de gol a lui Stanciu în cele 25 de meciuri jucate în acest sezon. Românul are și nouă goluri.

Shandong Taishan a egalat până la pauză, în prelungirile primei părți, prin Wu Xinghan. În a doua parte nu s-a mai înscris, astfel că fiecare echipă s-a ales cu câte un punct.

Wuhan Three Towns rămâne lider în China, cu 3 puncte peste rivala de astăzi, dar și un meci în plus.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

E fumător înrăit, dar a setat recorduri impresionante la Campionatul Mondial » Povestea atipică a maratonistului Croației