INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ASIA

FOTO Olăroiu, meci dramatic în Liga Campionilor » Totul s-a jucat la loviturile de departajare!

Al Sharjah, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu (52 de ani), a învins-o pe Al Zawraa, scor 1-1 după 120 de minute, 6-5 la penalty-uri în play-off-ul Ligii Campionilor Asia!

Articol de GSP - Publicat marti, 15 martie 2022 21:55 / Actualizat miercuri, 16 martie 2022 02:14

Oli a ajuns în grupele Ligii după un meci dramatic, câștigat la finalul loviturilor de departajare.

Cosmin Contra, la un pas să facă istorie în Arabia » Poate reuși ce nu au putut alți 20 de antrenori
ARABIA SAUDITĂ

Cosmin Olăroiu, victorie dramatică în Liga Campionilor

Brazilianul Caio de la Sharjah a ratat un penalty în minutul 54, iar Al Zawraa avea să dea lovitura. Numai că golul lui Abdulamir (60) n-a fost suficient pentru accederea în grupa A. Sharjah a beneficiat de un nou penalty, de această dată transformat de Bawazir (88).

Olăroiu a primit o veste excelentă în prelungirile prelungirilor, când portarul advers, Jalal Hachim, a fost eliminat (120+2). Încălziți încă din timpul partidei pentru execuțiile de la punctul cu var, cei de la Al Sharjah au tranșat confruntarea la loviturile de departajare.

Adel Al Hosani a parat penalty-ul decisiv ratat de Ahmad Hasan și a adus victoria lui Olăroiu!

Olăroiu va evolua în Grupa A din Liga Campionilor Asiei cu Al Hilal (Arabia Saudită), Al Rayyan (Qatar) și FC Istiklol (Tadjikistan). Din zona de Est a competiției se califică în optimi cele 5 câștigătoare de grupe și cele mai bune 3 echipe de pe locul 2.

Al Sharjah ocupă locul 4 în campionatul Emiratelor Arabe Unite, în timp ce Al Zawraa se clasează pe același loc în liga din Irak.