INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  COREEA DE SUD

„Bursucul” a intrat la apă » Învinsă astăzi pe un teren inundat, Jeonbuk e fără victorie de 5 etape!

Dan Petrescu e fără victorie la Jeonbuk de 5 etape // sursă foto: Facebook

Articol de - Publicat sambata, 16 septembrie 2023 12:20 / Actualizat sambata, 16 septembrie 2023 12:29

Jeonbuk, formația antrenată de Dan Petrescu, a fost învinsă de penultima clasată din Coreea de Sud, Gangwon, scor 1-3. „Bursucul” n-a mai câștigat de 5 etape și tremură pentru locul de play-off.

Criza se adâncește pentru Jeonbuk. Echipa lui Dan Petrescu a avut în această dimineață șansa de a întrerupe seria de 4 etape fără victorie, însă lucrurile nu au mers așa cum plănuia „Bursucul”.

Pe teren propriu, Jeonbuk a deschis scorul rapid, în minutul 6, prin Gustavo. Oaspeții au răsturnat scorul când jucătorii se pregăteau deja pentru pauză, în prelungirile primei părți, prin Vitor Gabriel și Galego.

Faza zilei în SuperLigă » Politic a reușit un dribling de mare clasă: „Puțini pot așa ceva! Fotbalist”
DINAMO - FCU CRAIOVA 0-1

Învinsă astăzi pe un teren inundat, Jeonbuk, echipa lui Dan Petrescu, e fără victorie de 5 etape

În a doua parte, la Jeonju a început o ploaie torențială. Treptat, gazonul a devenit îmbibat cu apă, iar spre finalul partidei a ajuns să fie de-a dreptul impracticabil. În aceste condiții, tot oaspeții au punctat, în minutul 75, prin Kim Dae-Won.

Jeonbuk nu a avut puterea să revină și a înregistrat o înfrângere surprinzătoare, a doua în ultimele 5 etape. Trupa lui Dan Petrescu nu a mai câștigat de pe 6 august și tremură acum pentru locul de play-off. Doar două puncte o despart în prezent de locul 7, ocupat de Daegu, care are un meci în minus.

Rezumatul VIDEO al meciului Jeonbuk - Gangwon

Tot despre stranieri:

Marele regret al lui Florin Gardoș: „N-a fost cea mai inspirată decizie! Stăteam ore întregi în sală, degeaba”

„Scenariu complicat”. Spaniolii au analizat cele 30 de minute ale lui Ianis Hagi în Rayo - Alaves

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”