INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UCRAINA

Dinamo Kiev, victorie în inferioritate numerică în Ucraina! Echipa lui Mircea Lucescu rămâne lider în campionat

Mariupol - Dinamo Kiev 1-2 // foto: Facebook @ FC Dynamo Kyiv

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 decembrie 2020 10:14 / Actualizat duminica, 06 decembrie 2020 10:29

Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu (75 de ani) a obținut o victorie importantă în Ucraina, pe terenul lui Mariupol, scor 2-1.

Mircea Lucescu și Dinamo Kiev rămân lideri în Ucraina. Trupa lui „Il Luce” a început foarte bine meciul cu Mariupol și a deschis scorul în minutul 6, prin Garmash, care a trimis mingea în poarta goală după ce a driblat portarul adversarilor.

În minutul 39, Ruslan Neshcheret, portarul lui Dinamo, a văzut cartonașul roșu după un fault comis asupra unui adversar în afara careului, la capătul unei ieșiri hazardate, astfel că oaspeții au evoluat în inferioritate numerică mai bine de 50 de minute.

Chiar și așa, următorul gol a venit tot în poarta gazdelor. Tsygankov a marcat la capătul unei faze superbe a lui Dinamo, cu o succesiune de pase minunată. Mariupol a reușit la rândul său să marcheze, în minutul 90+4, prin Topalov, al cărui șut din interiorul careului de 16 metri l-a lăsat mască pe Bushchan, portarul lui Dinamo.

Dinamo Kiev, lider în Ucraina: 3 puncte avans față de Shakhtar

În aceeași zi, Shakhtar a reușit o victorie categorică, 5-1 cu Minaj, astfel că echipa din Donetsk rămâne în continuare aproape de Dinamo Kiev, având doar 3 puncte în minus față de echipa lui Mircea Lucescu (26, față de 29).

VIDEO. Constantin Schumacher, întâmplare amuzantă cu Mircea Lucescu: „M-a schimbat în minutul 6!”

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Cadiz - Barcelona 2-1 » Barca, în cădere liberă! 12 puncte de Atletico: „Fără idei, fără soluții”

BOLOGNA. Sinisa Mihajlovic vrea să prindă „cârtița” din echipa sa: „Îl lipesc de perete, nu va mai juca fotbal!”