INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TOTTENHAM

Fanii lui Tottenham au răbufnit: „Schimbările au fost un dezastru” + „Drăgușin a jucat hochei”

Fanii lui Tottenham au răbufnit după remiza londonezilor cu Everton 2-2, meci în care Radu Drăgușin a bifat 11 minute/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 03 februarie 2024 18:29 / Actualizat sambata, 03 februarie 2024 19:44

Fanii lui Tottenham au răbufnit după remiza londonezilor cu Everton 2-2, meci în care Radu Drăgușin a bifat 11 minute.

Everton a egalat în prelungiri, prin Branthwaite, care a marcat din apropiere, în urma unei faze fixe. Romero a încercat să respingă centrarea din lovitură liberă cu capul, dar i-a așezat mingea perfect adversarului, care a marcat fără emoții.

Drăgușin a jucat 11 minute în Everton - Tottenham. De ziua lui de naștere, românul a fost implicat în 3 faze
PREMIER LEAGUE

Suporterii lui Tottenham au răbufnit după 2-2 cu Everton

Unii dintre fanii lui Tottenham au avut păreri pozitive după intrarea lui Drăgușin și l-au cerut titular în viitorul meci, în locul lui Romero. În schimb, alții l-au criticat pe fundașul român.

„Scoate-l pe Romero din primul 11 și bagă-l pe Drăgușin”, i-a transmis un suporter lui Postecoglou. În timp ce altul a scris: „Schimbările au stricat meciul, Maddison nu trebuia scos”. Au fost și fani care l-au criticat pe Drăgușin: „A părut total pierdut”.

„Drăgușin a jucat hochei azi”, a scris un alt fan. Însă, majoritatea au avut cuvinte de laudă la adresa românului. „Jucați-l pe Drăgușin, altfel pierdeți și top 6”, a scris un fan, în timp ce altul îl cere permanent în primul „11”:

„Drăgușin are aproximativ 10 minute de joc în total și le-a creat 4-5 ocazii de gol. Are defectele lui, dar e grozav la minge, oamenii se gândeau că Drăgușin ar trebui să înceapă titular ca și cum nu l-am cumpărat să fie rezervă, știa care va fi și rolul lui”.

„Drăgușin în 7 minute a jucat mai bine decât a făcut-o Romero tot meciul”, a scris alt fan al lui Spurs.

A fost al patrulea meci consecutiv pe care Radu Drăgușin l-a început ca rezervă la Tottenham. În două dintre precedentele 3 partide, la 2-2 cu Manchester United și 3-2 cu Brentford, a intrat în minutele de final, fără ca echipa lui să primească gol cât timp a fost pe teren.

Cum s-a descurcat Radu Drăgușin în Everton - Tottenham:

În minutul 90, Beto a căzut de lângă Radu în timp ce urmărea o centrare. Gazdele au cerut penalty, arbitrii nici n-au vrut să audă. Reluările au relevat că nu se impunea acordarea penalty-ului, contactul dintre cei doi a fost moale.

Drăgușin a avut o mână pe Beto, arbitrii au considerat că nu se pune problema unui penalty

Minutul 90+3, Radu l-a doborât din nou pe Beto, de această dată în marginea careului mare. A fost o intervenție cu umărul, nesancționată de arbitru. Banca lui Everton a „luat foc”, antrenorul Sean Dyche a văzut cartonașul galben pentru proteste.

Drăgușin l-a împins pe Beto cu umărul, intervenția NU a fost sancționată // foto: captură DigiSport

Minutul 90+9, Drăgușin, avansat în jumătatea adversă, a câștigat un duel aerian.

VIDEO. Țiriac, radical privind calificarea României la Euro și transferurile lui Drăgușin și Moldovan: „Voi puneți benzină pe foc. După două înfrângeri, vor fi diavolii negri”

I-a luat apărarea fotbalistului acuzat de viol: „Are un comportament exemplar”