INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  FENERBAHCE - RIZESPOR 1-0

Fenerbahce - Rizespor 1-0. Marius Șumudică, eliminat chiar de la primul meci la Rize! Gestul pentru care a fost trimis în tribună

Fenerbahce - Rizespor 1-0. Marius Șumudică, eliminat +9   FOTO
Fenerbahce - Rizespor 1-0. Marius Șumudică, eliminat

Articol de - Publicat sambata, 30 ianuarie 2021 20:00 / Actualizat sambata, 30 ianuarie 2021 20:23

Rizespor, formația antrenată de Marius Șumudică (49 de ani), a pierdut meciul cu Fenerbahce, scor 0-1, în runda cu numărul 22 din prima ligă a Turciei.

Antrenorul, deja avertizat în prima repriză a meciului cu Fenerbahce, l-a aplaudat ironic pe ”central” și a văzut ”roșu”. Scorul era 1-0 pentru echipa din Istanbul

Vezi AICI clasamentul și programul din Turcia!

Deși fără 12 jucători, accidentați sau bolnavi de coronavirus, Rize i-a dat o replică foarte puternică lui Fenerbahce chiar la Istanbul. A reușit să egaleze în minutul 65, 1-1 (gazdele deschiseseră scorul în prelungirile primei reprize), dar golul lui Boldrin (ex-Chiajna, Astra și FCSB) a fost anulat pentru un fault în atac al lui Soderlund.

Acesta a fost momentul care l-a înfuriat pe Șumudică. Deja avertizat în minutul 20, pentru proteste, antrenorul a continuat să-i conteste deciziile "centralului" Abdulkadir Bitigen. Iar în minutul 69, după ce l-a aplaudat pe arbitru, a fost eliminat!

Și un jucător eliminat de la Rize

A rămas pe teren, cerându-i celui de-al patrulea oficial să i se explice de ce a fost eliminat. În cele din urmă, a părăsit terenul și s-a dus în tribună.

În minutul 86, Rize a rămas și fără un jucător, brazilianul Baiano. Și el, eliminat pentru două "galbene".

3cartonașe roșii a primit Marius Șumudică în acest sezon în campionatul turc: două la Gaziantep, unul la Rize. Niciun jucător nu are 3 „roșii” în acest sezon din Turcia!

4 din 6meciuri cu Fenerbahce a pierdut Șumudică. Fener e rivalul care a dat cele mai multe goluri echipelor sale, de când s-a apucat de antrenorat - 17.

+5 FOTO

Fenerbahce – Rizespor 1-0

Fenerbahce - Rizespor, echipe de start:

Fenerbahce: Altay - Nazım, Serdar, Attila, Caner - Ozan, Gustavo - Valencia, Thiam, Pelkas - Samatta
Antrenor:  Erol Bulut

Rizerspor: Gökhan - Moroziuk, Emir, Meriah, Meljnak - Donsah, Dokovic, Boldrin - Fabricio, Michalak, Samudio
Antrenor: Marius Șumudică

Noul transfer al gazdelor, Mesut Ozil, a urmărit meciul din tribună:

VIDEO Geraldo Alves despre Marius Șumudică: „A făcut minuni în Turcia!”

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Dan Petrescu, victorie dramatică în Turcia! Golul a venit în ultimul minut

Alex Maxim, gol în minutul 90+8 al meciului dintre Gaziantep și Galatasaray » Cât s-a terminat partida