INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CUPA TURCIEI

Galatasaray - Denizlispor 3-3, 5-6 d.pen. » Vicecampioana Turciei, eliminată din Cupă de o echipă din liga a doua!

Olimpiu Moruțan, în Galatasaray - Denizlispor // foto: Facebook @ Galatasaray

Articol de GSP - Publicat marti, 28 decembrie 2021 22:58 / Actualizat marti, 28 decembrie 2021 23:03

Galatasaray a ratat calificarea în optimile de finală ale Cupei Turciei, după 3-3 (5-6 la loviturile de departajare) cu divizionara secundă Denizlispor. Alexandru Cicâldău (24 de ani) și Moruțan (22) au fost titulari la gazde. Primul a fost schimbat la pauză, în vreme ce Olimpiu a rezistat pe teren 82 de minute și a reușit o pasă decisivă.

• În turul precedent, Denizlispor, formație din eșalonul secund al Turciei, trecuse de Agri 1970, scor 3-0. Galatasaray a intrat direct în faza „16-imilor”.

În minutul 7, cei doi români au fost în centrul atenției. Moruțan a centrat din afara careului, iar Cicâldău a finalizat cu capul, de la aproximativ 5 metri de poartă. Sunger Abdulkadir, portarul oaspeților, a avut însă un reflex formidabil!

Două minute mai târziu, Denizlispor a deschis scorul prin Ilhan Depe. Turcul l-a „culcat” pe Cipe cu o fentă superbă și a șutat pe lângă portarul Galatei.

În minutul 23, Cicâldău a ratat o ocazie rarisimă. De la 2 metri de poartă, a șutat direct în portarul oaspeților! Golul egalizator a venit în cele din urmă în minutul 29, și a fost reușit de stoperul Ozturk, care a șutat năprasnic de la mare distanță. Echilibrul s-a menținut însă doar 9 minute, întrucât Brahim Darri a făcut 2-1 pentru Denizli.

Faza golului a pornit de la neglijența lui Cicâldău, căruia i-a fost furată mingea de către Bunyamin Balat. Balat a pasat pe culoar către Darri, care l-a lobat superb pe Cipe.

Alexandru Cicâldău, schimbat la pauză

La pauză, Fatih Terim a decis să-l înlocuiască pe Cicâldău. Moruțan a rămas pe teren și a răsplătit încrederea antrenorului. După ce Dervisoglu a egalat la 2, Moruțan a creat golul 3.

Profitând de o pasă inexactă a unuia dintre fundașii lui Denizlispor, românul a ajuns primul la balon și i-a pasat lui Mohamed, care a finalizat cu sânge rece.

Nici Olimpiu Moruțan nu a încheiat meciul pe teren. Mijlocașul român a fost înlocuit cu Berkan Kutlu în minutul 82.

Gol egalizator în minutul 90+9

Părea că Galata se îndreaptă spre faza optimilor, dar oaspeții au egalat la 3 în minutul 90+9 grație unui autogol semnat de Victor Nelsson, introdus pe teren în minutul 81!

Cu 4 minute în urmă, Galata rămăsese în inferioritate numerică, Ozturk fiind eliminat pentru cumulul de „galbene”.

În prelungiri, niciuna dintre echipe nu a mai punctat, deși Galata a mai ratat câteva ocazii mari. Sunger Abdulkadir a fost pur și simplu de nebătut!

22de intervenții salvatoare a avut portarul lui Denizlispor!

De la punctul cu var, oaspeții au fost mai inspirați. Ogulcan Caglayan a ratat penalty-ul #6 al Galatei, unica lovitură irosită!

FINAL » Galatasaray - Denizlispor 3-3

• Au marcat: Ozturk 31; Dervisoglu 49; Mohamed 50 / Depe 9; Darri 38; Nelsson 90+9 (aut.)

Galatasaray - Denizlispor, echipe de start

Galatasaray: Ismail - Taylan, Alpaslan, Mostafa, Ogulcan, Omer, Moruțan, Cicâldău, Marcao, Bariș, Emre
Rezerve: Yilmaz, Akturkoglu, Arslan, Assuncao, Babacan, Dervisoglu, Kara, Kutlu, Nelsson, van Aanholt
Antrenor: Fatih Terim

Denizlispor: Abdulkadir - Akdari, Balat, Cecenoglu, Darri, Depe, Gonulacar, Ozdemir, Ozkal, Saglik, Suzen
Antrenor: Fatih Tekke