INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SUPERCUPA BELGIEI

GENK - MECHELEN 3-0 // Formația lui Ianis Hagi a câștigat a doua Supercupă a Belgiei din istorie! Internaționalul român a privit partida de pe bancă

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 iulie 2019 23:05

Genk, formația lui Ianis Hagi, a câștigat Supercupa Belgiei. Campioana en-titre a trecut de KV Mechelen, scor 3-0.

Ianis Hagi încă nu este pus la punct cu pregătirea fizică și a privit victoria colegilor săi de pe banca de rezerve.

Primele două goluri au fost marcate de Sebastien Dewaest, căpitanul lui Genk. Prima reușită a venit în minutul 14, când fundașul central a urmărit atent mingea respinsă în față de portarul advers. Dewaest a făcut 2-0 cu o lovitură de cap în minutul 60.

Rezultatul final a fost stabilit de Dante Vanzeir (21 de ani), la finalul unei curse de 60 de metri. Atacantul belgian a recuperat o minge în propria jumătate, a depășit în viteză toți adversarii care i-au ieșit în cale, și a marcat simplu, din interiorul careului mic.

Ianis a debutat la Genk în amicalul câștigat 3-0 cu Lokomotiva Zagreb, pe 15 iulie. Internaționalul român a jucat 16 minute, fiind foarte implicat în jocul belgienilor. Detalii AICI!

2 Supercupeare Genk în palmares, cea de astăzi și cea din 2011

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!