INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE B

George Pușcaș a înscris din nou, după o lună

George Pușcaș a marcat pentru Bari // FOTO: Imago

Articol de - Publicat sambata, 13 aprilie 2024 17:47 / Actualizat sambata, 13 aprilie 2024 18:24

Atacantul George Pușcaș (28 de ani) a marcat azi pentru Bari, dar nu a putut să-și ajute echipa, care a pierdut, 1-2, contra celor de la Como.

Internaționalul român, împrumutat de Bari de la Genoa până la finalul sezonului, a fost integralist în partida din etapa a 33-a din Serie B.

Îl cer pe Drăgușin titular: „Să scăpăm de «Mickey Mouse»!” » Rivalul pe post al românului, scos vinovat pentru dezastrul de pe St James' Park: „Trebuie să o spun”
NEWCASTLE - TOTTENHAM 4-0

George Pușcaș a marcat pentru Bari

Și a reușit să marcheze un gol, din păcate prea târziu pentru echipa lui. Pușcaș a înscris în minutul 90 al meciului de la Como, când deja era 2-0 pentru gazde, după golurile marcate de Gabrielloni (38) și Da Cunha (60).

Vârful care speră la un loc în lotul pentru EURO 2024 a ajuns la două reușite pentru formația lui, în 11 meciuri. Malcom Edjouma, împrumutat de la FCSB, a jucat și el pentru Bari. A început ca rezervă și a intrat în minutul 54.

Cu 5 etape rămase până la final, Como e pe locul 2, care duce în Serie A, cu 64 de puncte. De partea cealaltă, Bari e pe locul 17, care duce la baraj, cu 35 de puncte.

Pușcaș a răsplătit încrederea antrenorului

Înainte meciului, antrenorul lui Bari, Giuseppe Iachini, a spus că presiunea îi afectează concentrarea atunci când se află în situația de marca, acesta fiind și motivul pentru care a stat doar pe bancă în etapa precedentă.

„Pușcas a jucat mereu. Cu Cremonese, am avut ocazia de a-l recupera pe Diaw, care este un atacant important pentru noi. După meciul de la Modena, în jurul lui Pușcaș se crease o presiune: am înțeles ce simte în acel moment și de aceea am preferat să le ofer spațiu lui Diaw și Colangiuli.

Sunt situații de moment în fotbal, ai nevoie de o pauză pentru a te scutura de anumite situații și apoi să începi din nou. Pușcas este absolut unul dintre noi și face parte din echipă, a revenit cu seninătatea și spiritul potrivite. Avem mare încredere în el că poate înscrie acele goluri care ne vor duce în față”, a explicat Giuseppe Iachini.

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO. Ciprian Marica trage un semnal de alarmă înainte de EURO 2024

Vin arabii! Negocieri pentru cumpărarea unui club imens din Serie A!
ITALIA
Bojan Krkic a dezvăluit, în sfârșit, drama care i-a ruinat cariera: „M-am așezat la podea în avion și am încetat să mai fiu conștient”
BARCELONA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”