INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Șumudică a pierdut iar în Turcia și e la două puncte de retrogradare! Prima reacție a românului

Yeni Malatyaspor, echipa antrenată de Marius Șumudică, a pierdut al doilea meci la rând în Turcia, 1-3 pe teren propriu cu Başakşehir.

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 noiembrie 2021 17:16 / Actualizat sambata, 06 noiembrie 2021 18:37

Yeni Malatyaspor, echipa antrenată de antrenorul român Marius Șumudică (50 de ani), a pierdut al doilea meci la rând în Turcia, 1-3 pe teren propriu cu Başakşehir.

Partida din etapa #12 a SuperLigii a fost câștigată clar de fosta campioană a Turciei, care a condus cu 3-0 din minutul 61. Pentru gazde a marcat Kubilay Kanatsizkus golul de onoare abia în prelungiri.

După două victorii obținute în primele două meciuri, Șumudică a suferit azi al doilea eșec la rând în campionat. Săptămâna trecută pierduse în deplasare cu Kasimpașa, 0-2.

Astfel, Malatyaspor ocupă poziția a 16-a în Turcia, fiind la doar două puncte deasupra primului loc retrogradabil, ocupat în prezent de Giresunspor.

Bașakșehir a meritat să câștige azi, îi felicit. M-am uitat pe bancă și am văzut că 4-5 jucători de la ei puteau intra lejer în primul 11. Am primit două goluri în repriza secundă în decurs de 12 minute. Iar noi, la 0-1, am ratat o ocazie mare prin Tetteh
Marius Șumudică, antrenor Yeni Malatyaspor

Marius Șumudică știe ce îl așteaptă în Turcia: „Te dă afară imediat, nu e OK!”

Pățit la CFR Cluj, Șumudică a subliniat în urmă cu două săptămâni că nici în Turcia conducătorii nu au răbdare cu banca tehnică:

„Nici aici nu e multă răbdare. Nu mergi bine 4-5 meciuri, se schimbă imediat antrenorul! Desigur, acesta nu este un lucru bun. Dar eu vreau să obțin rezultate bune. Nu vreau să mă bat la retrogradare, ci să termin cât mai sus”.