INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Românii, în prim-plan la Gaziantep: 4 titulari, gol Drăguș, assist și „roșu” Maxim » Șumudică, 4 meciuri la rând fără victorie!

Alex Maxim (dreapta), în meciul de duminică de la Sivas Foto: Twitter Gaziantep

Articol de - Publicat duminica, 21 ianuarie 2024 15:03 / Actualizat duminica, 21 ianuarie 2024 15:22

Marius Șumudică i-a titularizat pe toți cei patru români la Gaziantep, dar nu a reușit decât un egal la Sivas (2-2), a patra partidă consecutivă fără victorie în campionatul turc. Denis Drăguș a înscris din pasa lui Alexandru Maxim, ultimul fiind eliminat în minutul 81. La debut, Deian Sorescu a fost integralist, la fel ca Florin Niță.

Cum a venit Deian Sorescu în Turcia, cum a jucat. Prezentat joi la Gaziantep, împrumut până la sfârșitul sezonului de la Rakow Czestochowa, cu opțiune de transfer definitiv pentru 700.000 de euro, mijlocașul dreapta în vârstă de 26 de ani a fost titularizat duminică la noua sa echipă.

Marius Șumudică, 4 români titulari, precum Mircea Lucescu la Șahtior în 2004

Astăzi, 21 ianuarie, Marius Șumudică a avut patru români în formula de start în deplasarea cu Sivasspor: Florin Niță în poartă, Deian Sorescu și Alexandru Maxim pe ambele benzi ale liniei mediane și Denis Drăguș vârf.

Scandal imens în Anglia. Pariorul revenit în Premier League după 8 luni de suspendare a păcălit din nou! » Atacat de fani: „O dată trișor, întotdeauna trișor!”
ANGLIA

Patru români titulari într-o formație străină pregătită tot de un român. Premieră în ultimele două decenii, de la Șahtior 2004. Atunci, la un 2-0 cu Dinamo Kiev, Mircea Lucescu îi folosea din primul minut în Ucraina pe Răzvan Raț, Cosmin Bărcăuan, Flavius Stoican și Ciprian Marica.

Alexandru Maxim, al 3-lea assist. Denis Drăguș, al 9-lea gol

Partida de la Sivas nu a pornit deloc bine pentru Gaziantep. După un sfert de oră, adversarii conduceau cu 2-0. Șumudică i-a impulsionat de la margine pe roș-negri și, până la pauză, jucătorii săi au reușit să egaleze.

Doi români au combinat la prima reușită a oaspeților: având goalkeeperul în față, Maxim i-a pasat lui Drăguș, care a trimis mingea în poarta goală. Al 9-lea gol al lui Drăguș la Gaziantep, al 8-lea în campionatul turc. Al treilea assist în ultimele cinci etape pentru Maxim.

Alexandru Maxim, a doua eliminare în acest sezon

Problema lui Maxim în acest sezon, cartonașul roșu! A fost eliminat încă de la debutul actualului sezon: pe 13 august, la 1-2 cu Fenerbahce în etapa 1, a fost trimis la cabine după numai 23 de minute, protestând vehement în urma unui „galben".

Românii, în prim-plan la Gaziantep: 4 titulari, gol Drăguș, assist  și „roșu” Maxim » Șumudică, 4 meciuri la rând fără victorie!
Deian Sorescu, la primul meci în tricoul roș-negru al lui Gaziantep: titular și integralist Foto: Twitter Gaziantep

Duminică, la 2-2 cu Sivasspor, Maxim a văzut încă o dată roșu în Super Lig 2023-2024. Primul cartonaș în minutul 69, al doilea în 81 pentru fault dur.

Drăguș, avertizat și el de arbitru la începutul reprizei secunde (48), a fost înlocuit de Șumudică în primul minut de prelungire. Sorescu și Niță au fost integraliști.

Cu acest egal, al 4-lea meci la rând fără victorie în campionat, Gaziantep urcă momentan pe locul 14, cu 22 de puncte, doar unul deasupra zonei retrogradării.

Mike Maignan, victima rasismului: „Mi-au strigat «maimuță». Nu mai ajută să vorbești cu ignoranții. Trebuie pedepsiți!”