INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA / FIORENTINA - NAPOLI

Nervosul Mutu

Articol de - Publicat luni, 26 octombrie 2009 00:00

Atacantul român a fost scos la pauză, după o repriză în care nu i-a ieşit jocul, riscînd să ia al doilea "galben", iar Viola a cedat acasă

Mutu n-a mai repetat ieri seara magică de la Budapesta, din Ligă. Nu numai că nu a marcat, însă nu a prins decît o repriză în atacul Fiorentinei, învinsă acasă de Napoli (0-1).

Antrenorul Prandelli l-a păstrat titular, menajîndu-l pe Gilardino. Dar românul n-a avut o zi fastă. A vrut multe şi i-au ieşit prea puţine. A centrat şi a ameninţat poarta. De două ori cu capul, dar fără pericol. Altă dată, şutul său a fost blocat. A mai încercat o şmecherie în minutul 13, preluînd cu mîna la un duel cu goalkeeperul De Sanctis. Arbitrul Morganti l-a prins în flagrant şi i-a "dăruit" cartonaşul meritat. Mutu s-a bătut să recupereze mingi însă, nervos, a faultat tot mai des. Prandelli s-a temut să nu rămînă în zece şi l-a scos la pauză.

Fiorentina a jucat parcă după chipul şi asemănarea lui Mutu, schimbat cu Gilardino. Iar Frey n-a putut face minuni la infinit. Portarul toscan a salvat o dată singur cu Lavezzi, în prima repriză, a respins şi penaltyul executat de Quagliarella (80), dar s-a predat în faţa lui Maggio (87). Era întîiul gol încasat pe teren propriu de Viola, ce a coborît astfel pe locul 5.

5 faulturi a comis Mutu în 45 de minute jucate contra lui Napoli, în care a ţintit poarta doar o dată din trei încercări

Palermo - Udinese 1-0
Goian autoritar
Dorin Goian a reuşit cel mai bun meci de la transferul la Palermo, ce a bifat al treilea triumf la rînd, 1-0 cu Udinese. Titularizat a doua oară de Zenga într-un trio defensiv, în locul suspendatului Kjaer, fostul stelist a jucat 90 de minute aproape fără greşeală. Goian i-a blocat pe Di Natale şi Sanchez în două situaţii limită şi a dominat spaţiul aerian din careul sicilian. "A răsplătit încrederea antrenorului şi s-a impus autoritar la mingile înalte", a notat "stadionews.it".

Inter - Catania 2-1
"Chivu e în formă"
Chivu n-a fost menajat de Mourinho, jucînd şi sîmbătă tot meciul cîştigat de Inter (2-1) cu Catania. "E în formă, de aceea îl bag mereu. Prezent în apărare, se obişnuieşte cu noul rol, împingînd tot mai mult jocul pe flancul stîng. Vreau însă mai multă mişcare în teren fără minge", îl laudă antrenorul portughez. "Niciodată banal în intervenţii, i s-a dedicat mai ales lui Mascara", a scris Gazzetta. Doar Il Giornale i-a reproşat ceva": "E mult prea zgîrcit cînd trece de centru".