INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

Prestația lui Ianis Hagi cu St. Mirren, analizată de scoțieni » Ce note a primit românul la meciul care o apropie pe Rangers de titlu

Ianis Hagi, în Rangers - St. Mirren // foto: rangers.co.uk +20   FOTO
Ianis Hagi, în Rangers - St. Mirren // foto: rangers.co.uk

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 martie 2021 22:18 / Actualizat sambata, 06 martie 2021 23:04

Titular în Rangers - St. Mirren 3-0, Ianis Hagi (22 de ani) a stabilit scorul final al înfruntării cu un gol frumos.

Steven Gerrard, cuprins de emoție după victoria în care Ianis Hagi a strălucit: „Cele mai importante 3 puncte ale mele la Rangers”

Aruncat în luptă din primul minut de către Steven Gerrard cu St. Mirren, Ianis Hagi nu a dezamăgit. Mijlocașul român a marcat cu mult calm golul de 3-0, iar prestația sa a fost apreciată de presa din Scoția.

Ianis Hagi, „bun cu mingea la picior”

Publicația GlasgowTimes l-a notat pe Ianis cu 7, a doua cea mai mare notă din echipă, după cea primită de Ryan Kent și Alfredo Morelos (8). „Introducerea lui Ianis în locul lui Scott Arfield a fost singura schimbare din formula de start față de meciul cu Livingston de miercuri. Românul a fost bun cu mingea la picior și a rezistat duelurilor fizice. A dat dovadă de calm când a marcat al treilea gol devreme în a doua repriză și a luat cartonaș galben pentru un fault asupra lui Ethan Erhahon”, a scris GT.

7este nota primită de Ianis și în The Scottish Sun. Kent (9) și Goldson (8) sunt singurii cu note mai mari

„Românul a revenit în echipă și a marcat un gol minunat în repriza a doua. S-a luptat din greu când a fost nevoie, dar a văzut cartonașul galben pentru o intrare neinspirată”, au scris și cei de la GlasgowLive, care au uitat să îl noteze pe Ianis.

Ianis Hagi i-a cucerit pe fanii lui Rangers

+16 FOTO

Imediat după golul de 3-0, semnat de Ianis, pe Twitter au început să curgă complimentele pentru fotbalistul român. Iată câteva dintre cele mai bune comentarii:

• Ce calitate are Hagi!
  • Hagi e unul dintre cei mai buni jucători în a doua parte a sezonului
  • Ianis Hagi > Gheorghe Hagi, e mai bun ca tatăl lui
  • Superb fotbalist e Hagi! Acum se descurcă mult mai bine și fizic în fotbalul scoțian
  • Signed, sealed, delivered! Ianis nici nu i-a lăsat să înceapă bine repriza a doua că a și făcut 3-0
  • Hagi a fost ireal sezonul acesta și va fi chiar și mai bun!
  • Uneori jucătorii primesc mingea și te gândești «Ah, trebuie să și-o facă pe piciorul bun». Cu Ianis Hagi și Kent nu ai problema asta, e rar să să ai doi jucători buni cu ambele picioare, ce grozav!

7 goluri și 11 pase decisiveare Ianis Hagi în acest sezon la Rangers, în 36 de meciuri în toate competițiile

Rangers, la un punct distanță de titlu

După victoria de astăzi, cucerirea titlului de către Rangers a devenit doar o chestiune de timp. Dacă Dundee United o va încurca pe Celtic mâine, „The Gers” vor câștiga matematic primul lor titlu după o secetă de 10 ani. Totuși, dacă rivala din Glasgow se va impune, atunci sărbătoarea va fi amânată cel puțin până pe 21 martie, când va avea loc chiar derby-ul Celtic - Rangers!

Deși Rangers este foarte aproape de o mare performanță, Steven Gerrard rămâne la fel de ambițios. Antrenorul lui Ianis a oferit un interviu emoționant la finalul partidei cu St. Mirren.

VIDEO. Ianis Hagi, analizat de fostul internațional Ianis Zicu: „Cred că e în primii zece fotbaliști ai lumii! Are calități la un nivel foarte înalt”

Citește mai multe știri despre stranieri:

VIDEO Louis Munteanu, evoluție de senzație contra lui AC Milan! „Dublă” reușită de român + convocat pentru meciul cu Man și Mihăilă!

George Pușcaș, decisiv în Reading - Sheffield Wednesday » Cum s-a descurcat și ce notă i-au dat englezii

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”