INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

Radu Drăgușin, în formă maximă » Supergol în Serie A înainte de meciurile decisive pentru Euro 2024

Radu Drăgușin (21 de ani), fundașul central al celor de la Genoa, a deschis scorul în meciul pe care Grifonul îl dispută pe teren propriu în compania Veronei, în runda cu numărul 12 din Serie A.

Articol de - Publicat vineri, 10 noiembrie 2023 22:53 / Actualizat vineri, 10 noiembrie 2023 23:17

Radu Drăgușin este titular incoNtestabil în Serie A în defensiva formației din Genova. Românul a bifat toate minutele în acest sezon din prima ligă italiană. Vineri seară, în confruntarea de pe teren propriu cu Verona, bucureșteanul a marcat primul gol din carieră în Serie A.

Karim Benzema i-a umplut poarta lui Tătărușanu » Hattrick și o pasă de gol fabuloasă
Arabia Saudită

Radu Drăgușin a marcat primul gol în Serie A în Genoa - Verona

Cu puțin timp înainte de pauză, în minutul 44, Radu Drăgușin a fost cel care a deblocat tabela. Josep Martinez, portarul gazdelor, a degajat lung balonul.

Mingea a fost respinsă de Isak Hien, stoperul celor de la Verona, până la Stefano Sabelli, fundașul dreapta de la Genoa. Sabelli a trimis o minge lungă, peste apărarea adversă.

Bruno Amione, stoperul argentinian al Veronei, a lăsat mingea să cadă și a respins balonul in extremis până la Ridgeciano Haps, fundașul stânga de la Genoa, aflat la marginea careului.

Fotbalistul din Surinam a trimis o minge lobată, peste defensiva adversă, acolo unde se afla liber Radu Drăgușin. Stoperul naționalei n-a stat pe gânduri. A reluat din prima, din voleu, cu piciorul drept, de la 7 metri, fără șanse pentru Lorenzo Montipo, goalkeeper-ul de la Verona.

Este prima reușită a românului în Serie A, în întreaga carieră, în 33 de meciuri jucate în tricourile lui Juventus, Sampdoria, Salernitana și Genoa

Radu Drăgușin a marcat, în total, 5 goluri pentru Genoa. Mai punctase de 4 ori sezonul trecut, la finalul căruia Grifonul a promovat din Serie B în Serie A.

N-a apucat să debuteze la Real Madrid și s-a accidentat din nou » Cât va mai lipsi noua vedetă a „galacticilor”