INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GRECIA

Răzvan Lucescu a pierdut derby-ul cu Aris și primul loc în Grecia

Răzvan Lucescu, în Aris - PAOK // sursă foto: captură Twitter

Articol de - Publicat duminica, 07 ianuarie 2024 21:29 / Actualizat duminica, 07 ianuarie 2024 21:37

PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a pierdut derby-ul Salonicului, 1-2 cu Aris, și a coborât pe 2 în campionatul Greciei.

PAOK a avut parte de o deplasare complicată în etapa 17 a campionatului elen. Formația pregătită de Răzvan Lucescu a început runda ca lider, însă a fost depășită de Panathinaikos în urma rezultatului înregistrat astăzi în derby-ul Salonicului, 1-2 cu Aris.

Prima repriză a fost lipsită de ocazii mari de gol, zero șuturi pe poartă și raport echilibrat al ocaziilor, 5:4 în favoarea lui Aris.

Imagini curioase la Polivalentă » Două jucătoare au trăit o experiență umilitoare astăzi, în CSM București - Buducnost
CSM BUCUREȘTI - BUDUCNOST 44-26

PAOK și Răzvan Lucescu au pierdut derby-ul cu Aris și primul loc în Grecia

Partea secundă a început cu gol al gazdelor, înscris de Suleymanov după numai 24 de secunde de la reluarea jocului. Kike Saverio a centrat din stânga, rusul Shapi Suleymanov a finalizat din prima, de la marginea careului mic.

În minutul 59, Aris a făcut 2-0, de această dată cu Kike Saverio la finalizare. Ecuadorianul a primit balonul în afara careului advers, a intrat în suprafața de pedeapsă, și-a făcut mingea pe șut și a finalizat cu dreptul, la colțul lung.

Până la final, PAOK a avut putere doar cât să reducă din handicap. Trupa lui Răzvan Lucescu a punctat prin Abdul Baba Rahman, care a prins un șut năprasnic în minutul 75, cu piciorul drept, fără preluare.

S-a terminat 2-1, iar PAOK ocupă acum locul 2, având în vedere că Panathinaikos a câștigat în această rundă, 2-1 cu Panetolikos. Între formația lui Răzvan Lucescu și liderul campionatului sunt două puncte, 38-40. Aris este a cincea, 27 de puncte.