INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SAMPDORIA - GENOA 2-0

SAMPDORIA - GENOA 2-0 // VIDEO + FOTO Ionuț Radu pierde „Derby della Lanterna” în fața lui Quagliarella

Sampdoria - Genoa // FOTO: Guliver/GettyImages +5   FOTO
Sampdoria - Genoa // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 aprilie 2019 18:10

Sampdoria a câștigat derby-ul local cu Genoa, scor 2-0. Portarul Ionuț Radu a fost integralist la oaspeți și a avut o prestație decentă.

Derby-ul genovez a început furtunos, Sampdoria luând cu asalt poarta lui Ionuț Radu. Linetty a avut prima ocazie în minutul 2, dar Radu a scos excelent șutul acestuia de la colțul scurt. Un minut mai târziu, gazdele au deschis scorul prin Defrel, care a reluat în plasă centrarea pe jos a lui Quagliarella. 1-0 a rămas scorul la pauză, ultima ocazie a reprizei, șutul lui Dennis Praet (Sampdoria) din minutul 28, trecând puțin pe lângă poartă.

Repriza a doua a început la fel ca prima parte. Cu Sampdoria mai ofensivă: Davide Biraschi a comis un henț clar în careu în minutul 51, iar arbitrul a acordat lovitura de la 11 metri și roșu direct pentru fundașul lui Genoa.

Quagliarella a executat perfect, fară șanse pentru Radu și tabela arăta 2-0 pentru Sampdoria. Gaston Ramirez (Sampdoria) și Dominico Criscito (Genoa) au ratat apoi ocazii bune la cele două porți, Quagliarella șutând pe langă bară în poziție de 1 la 1 în prelungiri.

Sampdoria se impune astfel în ”Derby della Lanterna”, ținând-o pe Genoa la 6 puncte de retrogradare.

Sampdoria este pe locul 9, cu 48 de puncte. Genoa e pe 15 în Serie A, cu doar 34 de puncte.

Sampdoria - Genoa 2-0

• Au Marcat: Defrel 3', Quagliarella '53 (pen.)

Click AICI pentru statistici + clasamentul live

Vezi AICI VIDEO

Echipele de start

Sampdoria: Audero - Sala, Andersen, Colley, Murru - Praet, Ekdal, Linetty - Ramirez, Defrel, Quagliarella
Rezerve: Belec, Rafael, Bereszynski, Ferrari, Gabbiadini, Jankto, R. Saponara, M. Sau, Junior, Tonelli, R. Vieira
Antrenor: Marco Giampaolo

Genoa: Radu - Biraschi, Romero, Criscito - Pereira, Rolon, Veloso, Bessa, Lazovic - Pandev, Kouame
Rezerve: Jandrei, Marchetti, Favilli, Gunter, Lapadula, Lerager, Mazzitelli, Njie, Pezzella, Radov
Antrenor: Cesare Prandelli

38de victorii are Sampdoria. Genoa are 24, iar 36 de meciuri s-au terminat la egalitate

Vezi AICI clasamentul din Serie A

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Vezi și:

VIDEO+FOTO Turcii sunt siguri acum! Mircea Lucescu a fost surprins în tribunele „Vodafone Arena”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”