INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIVEBLOG

Ce au făcut stranierii în acest weekend » Răzvan Lucescu a câștigat derby-ul din Grecia! Niță și Ionuț Radu au apărat câte un penalty

Aris și PAOK, formația pregătită de Răzvan Lucescu, se înfruntă în derby-ul orașului Salonic. Meciul din play-off-ul Greciei a început la ora 19:00.

Articol de - Publicat duminica, 19 martie 2023 18:47 / Actualizat luni, 20 martie 2023 02:16

GSP.ro vă ține la curent cu evoluțiile fotbaliștilor și antrenorilor români din străinătate în acest weekend.

Răzvan Lucescu, derby în Grecia cu PAOK

PAOK Salonic, formația pregătită de Răzvan Lucescu, a câștigat derby-ul cu Aris, în deplasare, scor 2-1.

Penalty apărat de Florin Niță

Florin Niță a apărat un penalty în victoria obținută de formația lui, Pardubice, în fața lui Teplice, scor 3-1, în runda cu numărul 24 a primei ligi din Cehia.

Pardubice a ajuns la 22 de puncte și a părăsit ultima poziție a clasamentului.

Penalty apărat în zadar de Ionuț Radu

Ionuț Radu a apărat un penalty în eșecul suferit de Auxerre pe terenul lui Strasbourg, scor 0-2.

Eșecul suferit de formația internaționalului „tricolor” are impact în clasamentul din Ligue 1. Auxerre rămâne cu 23 de puncte, pe loc retrogradabil, în timp e Strasbourg urcă la 26 de punct.e

Lovitură pentru Iordănescu: Pușcaș e OUT din lotul naționalei! GSP a aflat cine-l va înlocui pe atacantul din Serie B
CONVOCĂRI

Alexandru Mitriță, gol în Arabia Saudită

Al-Raed, echipa antrenată de Marius Șumudică, a remizat cu Al Shabab în etapa 21 din campionatul Arabiei Saudite.

Titular la gazde, Alexandru Mitriță a înscris în minutul 37, cu un șut de la aproximativ 12 metri de poartă. Golul mijlocașului român nu a adus victoria pentru Al-Raed, întrucât oaspeții au egalat în a doua parte.

Ianis Hagi, rezervă neutilizată la Rangers

Ianis Hagi (24 de ani) nu a jucat deloc în Motherwell - Rangers 2-4, meci din etapa 29 a campionatului scoțian. Românul a stat pe bancă tot meciul.

Alexi Pitu, assist la Bordeaux

Alexi Pitu a intrat pe teren în minutul 67 al meciului dintre Bordeaux și Nimes, din liga a doua franceză, și a contribuit decisiv la unicul gol, înscris de Maja în minutul 81.

Pitu a centrat, Maja a preluat, a fost blocat în prima fază de portar, dar mingea a rămas la el și a introdus-o în poartă.

Victorie clară pentru Cosmin Olăroiu

Al Sharjah, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu, a câștigat clar cu Al Bataeh în etapa 20 din campionatul Emiratelor Arabe Unite, scor 3-0.

Al Sharjah ocupă locul 5 în campionat, cu 38 de puncte, 7 sub liderul Al-Ahli Dubai.

Florin Tănase a jucat în Emirate

Florin Tănase a intrat pe teren în minutul 69 al meciului dintre Ajman și Al Jazira, din etapa 20 de campionat. Scorul era 0-0 atunci, meciul s-a încheiat cu 1-1 pe tabelă.

Alexandru Cicâldău a ratat un penalty

Alexandru Cicâldău, integralist la Ittihad Kalba, a avut oportunitatea de a aduce victoria pentru echipa sa în etapa 20 din Emirate, cu Al Wasl, dar a ratat un penalty în minutul 90+13! Românul a tras slab, pe centru, iar portarul a respins fără emoții.

S-a încheiat 1-1, iar Ittihad Kalba rămâne la 26 de puncte, pe locul 8.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

5 curiozități despre Barcelona - Real Madrid: l-au împărțit pe Di Stefano și o umilință cu 11-1

„Avem o cârtiță în vestiar” » Nervi la Bayern, după ce planurile tactice ale lui Nagelsmann au fost făcute publice în Bild