INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  FRANŢA

VIDEO 12 loveşte în 12.12.'12! » Criticat constant de L'Equipe, Mutu a răspuns iar cu gol

Mutu a avut ieri 4 șuturi la poartă (2 cadrate) și a reușit 75,8% din cele 33 de pase date

Articol de - Publicat joi, 13 decembrie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 12 decembrie 2012 22:16

”Cauza tuturor problemelor lui Ajaccio”, cum l-au numit francezii, atacantul cu 12 pe tricou a revenit titular, a marcat şi a pasat decisiv la 2-0 cu Reims, fiind aplaudat de fani.

De cîte ori îl critică " L'Equipe", Mutu se înfurie şi dă gol. A făcut-o la Nancy, din penalty, a repetat-o aseară! Atacantul lui Ajaccio a reuşit să înscrie şi-n faţa fanilor corsicani, în triumful (2-0) cu Reims. Şi ce coincidenţă: posesorul tricoului cu 12 pe spate a lovit în ziua triplului număr magic, 12.12.2012!

Vezi VIDEO cu reuşita lui Mutu!

Dacă ziarul francez se întreba ieri "E Mutu principala cauză a tuturor problemelor echipei?", românul şi-a ameliorat "bilanţul foarte mediocru". Revenit titular, Adrian le-a replicat contestatarilor, "prezenţa sa în teren slăbeşte echipa, avînd şi efecte negative asupra vestiarului", cu gol din lovitură liberă (31), într-o fază în care a vrut să centreze, dar l-a păcălit pe Agassa.

Gol venit după 434 de minute pe sec acasă pentru Ajaccio şi după ce ratase două ocazii cu capul. După pauză, Mutu a luat un "galben" şi a centrat din lovitură liberă pentru autogolul lui Tacalfred (77), ieşind în aplauzele fanilor în minutul 82.