INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SUA / NEW YORK CITY FC - HOUSTON DYNAMO 3-2

VIDEO Americanii sunt vrăjiți de Mitriță și îl compară cu "extratereștrii" Barcelonei: „Mitrigoal! E absolut fantastic”

Articol de - Publicat vineri, 09 august 2019 10:42

Alex Mitriță (24 de ani) a marcat al 6-lea său gol la New York City, declanșând cea mai frumoasă atmosferă a meciului la deschiderea scorului.

Fostul fotbalist al Craiovei se simte tot mai bine în MLS. Al 4-lea meci de la revenirea după accidentare, a patra titularizare și a treia victorie cu New York City FC. Și ce gol a înscris! Ce acțiune! El a declanșat faza și el a finalizat.

În minutul 16, la 0-0, atacantul a făcut două un-doi-uri de mare efect la marginea careului, apoi a pătruns în careu, a primit mingea cu călcâiul de la un coechipier și a înscris cu un șut pe sub portar.

„Mitrigoal!”, a fost prima reacție a celor de la New York City, live, pe Twitter. „E absolut fantastic”, a spus comentatorul. Iar Fox Sports a completat: „Un gol a la Guardiola. Super tiki-taka”. Pentru că faza a fost extraordinară, cu pase rapide și repetate, care i-au hipnotizat pe adversari. Ca pe vremuri, la Barcelona. O altă legătură cu Pep e chiar antrenorul lui Mitriță. Domènec Torrent a fost multă vreme asistentul magicianului catalan.

Echipa sa a învins totuși la limită, 3-2, gol decisiv marcat în al treilea minut al prelungirilor.

6 goluria înscris Alex Mitriță în MLS la New York City FC

6 milioane de euroeste cota lui Mitriță, potrivit Transfermarkt

VEZI ȘI:

David Luiz a obținut ce și-a dorit: transferul la Arsenal » Fanii lui Chelsea s-au răzbunat crunt!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!