Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

STRANIERI    •   CUPE EUROPENE

VIDEO Doi fotbaliști români au marcat în această seară în cupele europene

Miercuri, 11 Iulie

Zalgiris Vilnius a câștigat manșa tur cu Klaksvik (Insulele Feroe) din turul 1 al Europa League, scor 2-1. Victoria îi transformă pe lituanieni în mari favoriți la calificarea în turul 2.

Ex-gălățeanul Liviu Antal este cel care a deschis scorul pentru Zalgiris, în minutul 40. Intrat în minutul 53, Bjartalid a egalat dintr-un penalty 7 minute mai târziu.

Până la urmă echipa românului a reușit să învingă. Mbodj a marcat golul victoriei în minutul 90+2. Cotat la 300.000 de euro, mijlocașul român traversează un moment bun, având deja 4 goluri. În sezonul trecut a marcat de 13 ori pentru formația lituaniană.

Gol și pentru Keșeru

Claudiu Keșeru a marcat și el pentru Ludoogreț în partida pe care echipa sa a câștigat-o fără drept de apel împotriva nord irlandezilor de la Crusaders, scor 7-0. VIDEO AICI!

Atacantul român a punctat în minutul 53, din pasa lui Nadanel. Golul său a dus scorul la 3-0. În minutul 68, a fost schimbat cu Swierczok, care a înscris de 3 ori.

Așadar, Ludoogreț este deja calificată în turul 2 preliminar pentru grupele UEFA Champions League.