INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SASSUOLO - ATALANTA 1-4

VIDEO Vlad Chiricheș, evoluție de coșmar în Sassuolo - Atalanta! Vinovat la toate golurile: „O fisură fără sfârșit în apărare” » Note între 4 și 5!

Articol de - Publicat duminica, 29 septembrie 2019 09:32

Vlad Chiricheș a fost depășit total de adversari în meciul pierdut de Sassuolo, 1-4 cu Atalanta. Nicio șansă în fața tridentului Zapata - Gómez - Iličic. "Distrat, nesigur, greoi", l-a caracterizat Corriere dello Sport.

Când joacă în fața unor adversari modești, Chiricheș rezistă. În meciurile importante, Vlad e lamentabil, la fel ca toți coechipierii din apărarea lui Sassuolo.

Pe „Olimpico”, contra Romei, primiseră patru goluri în 22 de minute, toate în prima repriză. Duminică, puși sub presiune de Zapata - Gómez - Iličic, tridentul de atac al Atalantei, au fost pulverizați: la fel, 0-4 înainte de pauză (29 de minute).

4 meciurila rând a jucat Vlad Chiricheș la Sassuolo (integralist)

Zapata l-a terorizat

„Tricolorul”, complet aerian, cu parte de vină mai mare sau mai mică la toate reușitele adversarilor. Această partidă a fost un chin pentru el. Duván Zapata (mai ales columbianul) l-a terorizat.

• 0-1 (6): Papu Gómez a „tăiat” defensiva gazdelor, Chiricheș poziționându-se eronat și apărând târziu la blocaj;
  • 0-2 (13): La exteriorul lui Iličici, nici nu știa unde e mingea. I-a trecut printre picioare în mijlocul careului mic, și Gosens a înscris de lângă Toljan;
  • 0-3 (29): Departe de Duván Zapata, i-a permis acestuia să paseze la „dubla” lui Gómez;
  • 0-4 (35): Din nou l-a pierdut în marcaj pe Zapata, care a înscris cu capul.
    În afara acestor goluri, Vlad a mai gafat o dată în prima repriză, când scorul era 0-2, însă bombardierul Zapata l-a iertat pe goalkeeperul Consigli.

4,5a fost nota primită de "tricolor" în Gazzetta dello Sport; Sportmediaset i-a dat 4, Corriere dello Sport 5

„Descoperit constant”

După o asemenea prestație, nu putea evita criticile jurnaliștilor italieni. „Descoperit constant, face cadou golul de 0-3, pe care Zapata îl ratează, și e spectator la 0-4”, a comentat Gazzetta dello Sport, în timp ce Corriere a avut doar trei cuvinte: „Distrat, nesigur greoi”. Cel mai dur a fost însă Sportmediaset: „Surclasat de Zapata. O fisură fără sfârșit în apărarea lui Sassuolo”.

9 goluriau primit „neroverdi” (opt doar în două partide) cu Vlad în apărare

Golurile marcate de Chiricheș în Serie A

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!